Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni
PW-2/4111-415/0049/I/05
z 14 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PW-2/4111-415/0049/I/05
Data
2005.10.14



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
cele mieszkaniowe
kasa mieszkaniowa
lokal mieszkalny


Pytanie podatnika
Czy systematycznie gromadzone oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową wypłacone po okresie oszczędzania można przeznaczyć na zakup udziału w prawie własności mieszkania stanowiącego odrębną własność hipoteczną ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.07.2005r. - data stempla pocztowego (data wpływu do kancelarii podawczej tut. Organu: 28.07.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej wydatkowania środków wycofanych z Kasy Mieszkaniowej po zakończeniu okresu systematycznego oszczędzania na zakup #189; części udziału w prawie własności mieszkania stanowiącego odrębną własność hipoteczną

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że umowę z Kasą Mieszkaniową dotyczącą systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym Podatnik zawarł w roku 2001 i w tym samym roku wpłacił pierwszą ratę. W trakcie trwania umowy kilkakrotnie dokonywał zmian zawartej w 2001 z bankiem umowy co do wysokości wpłat w ramach ustawowych limitów. W trakcie oszczędzania Podatnik dokonywał stosownych odpisów podatkowych tj. 30% poniesionych wydatków. W roku bieżącym – 2005 Podatnik zgromadzone środki wycofał z kasy po zakończeniu 38 miesiąca systematycznego oszczędzania tj. po określonym, jeszcze w 2001r., w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania. Kwotę wycofanych oszczędności zamierza wydatkować na cel wskazany w art. 8 ust. 2 pkt 1-5 ustawy z dnia 26.10.1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz.U. z 2000r. Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.), tj. na zakup połowy mieszkania od swojego brata. Mieszkanie to, stanowiące odrębną własność hipoteczną, zostało przez Podatnika i jego brata odziedziczone w równych częściach jako spadek po zmarłych dziadkach. Takie wydatkowanie oszczędności tj. na zakup od brata udziału w prawie własności mieszkania pozwoliłoby Podatnikowi stać się właścicielem całego mieszkania.

Czy wydatkowanie środków wycofanych z Kasy Mieszkaniowej po zakończeniu okresu systematycznego oszczędzania na zakup udziału w prawie własności mieszkania od swojego brata, które to mieszkanie, stanowi odrębną własność hipoteczną, nie spowoduje utraty ulgi podatkowej...

Podatnik stoi na stanowisku, że takie wydatkowanie środków wycofanych z Kasy Mieszkaniowej nie skutkuje utratą ulgi podatkowej.

Stosownie do treści art.4 ust.3 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 134, poz.1509) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art.27a ust.1 pkt 2 ustawy z 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r., nr 14, poz.176 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Art. 27a ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r. stanowił iż podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust.2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo – kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Zgodnie z zapisem art.27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2001r. - jeżeli Podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej, a następnie:

  1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
  2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
  3. po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
  4. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
  5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

  6. - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Jednocześnie przepis art.27a ust.13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002r. – jak stanowi art.6 ust.1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 134, poz.1509).

Katalog celów mieszkaniowych precyzuje ustawa o niektórych formach popierania budownictwa mieszkalnego oraz o zmianie niektórych ustaw. Stosownie do postanowień art.8 ust.2 ustawy z 26.10.1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkalnego celem systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej jest uzyskanie kredytu i przeznaczenie zgromadzonych oszczędności na wskazane w ustawie cele mieszkaniowe tj.:

  1. nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
  4. spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
  5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Z treści cytowanych przepisów jednoznacznie wynika, że aby nie utracić prawa do odliczeń związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej Podatnik powinien przeznaczyć wycofane po okresie oszczędzania środki na co najmniej jeden z wyżej wymienionych celów systematycznego oszczędzania.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego za środki pochodzące z wycofanych oszczędności z kasy mieszkaniowej Podatnik zamierza nabyć #189; część udziału w prawie własności mieszkania, która to połowa stanowi udział brata w odziedziczonym przez Podatnika i brata lokalu mieszkalnym.

W tym stanie faktycznym i prawnym sprawy, przeznaczenie przez Podatnika oszczędności zgromadzonych w kasie mieszkaniowej na zakup mieszkania (art.8 ust.2 pkt 1 ustawy z 26.10.1995r.) jest zgodne z celami systematycznego oszczędzania, a zatem nie pozbawia Go prawa do omawianej ulgi.

Wobec powyższego stanowisko Pana wyrażone w piśmie z dnia 28.07.2005r. jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj