Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PP/443/119/04
z 6 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/119/04
Data
2004.10.06



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
rekompensaty pieniężne


Pytanie podatnika
Czy od wpłaconej, na podstawie zawartego porozumienia kwoty pieniężnej (rekompensaty) należy odprowadzić podatek VAT ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 16.08.2004 r. informuje, że przekazanie rekompensaty pieniężnej kontrahentowi nie rodzi u przekazującego obowiązku odprowadzania podatku od towarów i usług.

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Spółka w związku z rozwiązaniem umowy zawartej na okres 6 lat z podwykonawcą zobowiązała się do przekazania rekompensaty pieniężnej, tytułem zaspokojenia wszelkich wzajemnych roszczeń wynikających z umowy. Spółka zapytuje czy od wypłaconej na podstawie zawartego porozumienia kwoty pieniężnej należy odprowadzić podatek VAT?. Zdaniem Spółki nie ma takiego obowiązku, gdyż środki pieniężne nie zostały wymienione w ustawie o VAT jako podlegające opodatkowaniu.

Art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) określa zamknięty katalog czynności, których wykonanie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. O ile dana czynność nie jest w tym przepisie wymieniona nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wypłata rekompensaty nie jest czynnością wymienioną w przepisie art. 5 ustawy co prowadzi do wniosku, że u wypłacającego tą rekompensatę nie powstaje obowiązek odprowadzenia podatku od towarów i usług.

Odpowiedzi niniejszej udzielono zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie oraz w oparciu o obowiązujące w dniu wydania interpretacji przepisy prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj