Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.II/1/4430-140/05
z 9 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IS.II/1/4430-140/05
Data
2005.11.09



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
usługi budowlano-montażowe
usługi montażowe


Pytanie podatnika
Czy montaż bramy przemysłowej należy uznać za świadczenie usługi budowlano - montażowej?


Na podstawie przepisów: art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d, ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535; ze zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 26.10.2005 r., znak: IIUS-II-443/69-2/2005 w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika.

Wnioskiem z dnia 31.08.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 10.10.2005 r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Zapytanie dotyczyło określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia usług budowlano - montażowych.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskujący świadczy usługi polegające na: wykonaniu i montażu bram przemysłowych wraz z napędem lub bez napędu w halach produkcyjnych lub budynkach magazynowych. W związku z tym zawiera z kontrahentami umowy, w których wyszczególnia poszczególne składniki świadczenia tj. wartość bramy, wartość napędu, wartość montażu. Następnie, po wykonaniu czynności, Podatnik wystawia faktury, które zawierają również wyszczególnione składniki świadczonej usługi.

W swoim stanowisku J Z prezentuje pogląd, iż montaż bramy przemysłowej należy uznać za świadczenie usługi budowlano - montażowej. Wobec tego, zdaniem Podatnika, obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z dyspozycją art. 19 ust. 13 pkt 2 lit d ustawy o VAT.

Po rozpatrzeniu przedmiotowej sprawy Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie wydał postanowienie z dnia 26.10.2005 r., znak: IIUS-II-443/69-2/2005, w którym uznał przedstawione przez podatnika stanowisko za nieprawidłowe.W uzasadnieniu postanowienia organ I instancji stwierdził, iż skoro Podatnik, dokonując czynności montażu bram przemysłowych z wykorzystaniem własnych materiałów, zarówno w zawieranych umowach, jak i w wystawianych fakturach, wyróżnia poszczególne składniki świadczenia, to moment powstania obowiązku podatkowego, należy także ustalić, odpowiednio dla konkretnych rodzajów czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W ocenie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, dla czynności dostaw bram i napędów, obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z dyspozycją art. 19 ust.1 w związku z art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast dla samej usługi montażu, obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z dyspozycją art. 19 ust.13 pkt 2 lit. d cyt. ustawy.

Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym i prawnym niniejszej sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie zważył co następuje:

W myśl ogólnej zasady zawartej w art. 19 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535; ze zm.) - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2 - 21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Z kolei zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o VAT jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.Natomiast w przypadku wykonywania usług budowlanych lub budowlano - montażowych obowiązuje szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek ten określony został w art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d cyt. ustawy zgodnie z którym powstaje on z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi.Mając to na uwadze, stwierdzić należy, iż w przypadku wykonywania przez Podatnika usług montażu bram przemysłowych z wykorzystaniem własnych materiałów, obowiązek podatkowy, w przedstawionym stanie faktycznym, powstaje zgodnie z dyspozycją art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy o VAT. Przepis ten ma bowiem zastosowanie również w sytuacji, gdy Podatnik, zarówno w zawieranych umowach, jak i w wystawianych fakturach, wyróżnia poszczególne składniki świadczenia tj. wartość bramy, wartość napędu, wartość montażu, jako elementy ceny usługi. Należy tutaj stwierdzić, iż moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, można także rozpatrywać, odpowiednio dla konkretnych rodzajów czynności (dostawa, montaż) ale tylko wówczas, gdy podatnik i jego kontrahenci, w zawieranych umowach, rozgraniczą wykonywane czynności na dostawę towarów (bram, napędów) oraz usługę (ich montażu).

Stosownie do przepisu art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej, w przedmiotowej sprawie, zmiana postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona Stronie.Decyzja niniejsza nie jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj