Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PP/3/443/7/04/KM
z 20 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/3/443/7/04/KM
Data
2004.09.20



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy przejściowe i końcowe


Słowa kluczowe
konserwacja
stawki podatku
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Stawka podatku od towarów i usług w przypadku wykonywania usług konserwacji dźwigów, wind osobowych w bydynkach mieszkalnych ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego (...) kierując się dyspozycją art. 14a, § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo doręczone w dniu (...) w sprawie stawki podatku od towarów i usług w przypadku wykonywania usług konserwacji dźwigów (wind osobowych) w budynkach mieszkalnych wyjaśnia, co następuje:

Na podstawie przepisów przejściowych art. 146, ust. 1 pkt. 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie 01.05.2004 r. do 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Zgodnie z treścią ust. 2 cyt. przepisu przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Obiektem budowlanym w myśl przepisów ustawy o prawie budowlanym (Dz.U. z 2001 r. Nr 129, poz. 1439 ze zm.) jest: budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, budowla stanowiąca całość techniczno - użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami a także obiekt malej architektury. Natomiast remontem obiektu budowlanego - w myśl przepisów ww. ustawy będzie wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji. Przepisy podatkowe nie zawierają definicji robót konserwacyjnych. Zwyczajowo pod tym pojęciem rozumie się nakłady poniesione w celu utrzymania obiektu w należytym stanie technicznym, likwidujące przyczyny i skutki uszkodzeń mogących powodować jego przedwczesne zniszczenie.

Z treści złożonego pisma wynika, że wykonuje Pan prace związane z konserwacją, naprawą oraz remontami wind osobowych w budynkach mieszkalnych. Winda (dźwig) nie została uwzględniona w definicji „infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu", o której stanowi art. 146 ust. 3 ww. ustawy. Jednak jako urządzenie techniczne zamontowane w sposób trwały w budynku mieszkalnym tworzy obiekt budownictwa mieszkaniowego.

Z uwagi na powyższe usługa konserwacji wind osobowych w obiektach budownictwa mieszkaniowego do 31.12.2007 r. podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według 7% stawki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj