Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
II-2/4111/415/220/27/05
z 26 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/4111/415/220/27/05
Data
2005.07.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
składki na ubezpieczenia społeczne
wynagrodzenie za pracę
zarachowanie


Pytanie podatnika
Płatnik wypłaca wynagrodzenia, zgodnie z regulaminem wynagrodzeń, 5-go dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu przepracowanym, zaś składki ZUS uiszczane są do 15-go każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.
Czy zarachowania w poczet kosztów uzyskania przychodów należy dokonać w momencie wypłacenia wynagrodzeń (opłacenia składek ZUS)?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( t. jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku Pana ... z dnia 12.07.05r.( data wpływu do tut. urzędu 13.07.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie terminu zarachowania do kosztów uzyskania przychodu wypłaconych w wynagrodzeń oraz zapłaconych składek ZUS

stwierdzam, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Według regulaminu wynagrodzeń środki przeznaczone do wypłat wynagrodzeń postawione są do dyspozycji ostatecznie do 5-go dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu przepracowanym . W związku z tym, składki ZUS w części finansowanej przez pracodawcę oraz w części finansowanej przez pracownika zapłacone są zgodnie z obowiązkiem wobec ZUS w następnym miesiącu ( do 15-go każdego miesiąca za miesiąc poprzedni).Przykładem są wynagrodzenia należne za miesiąc styczeń 2005 wypłacone 04.02.2005r..W koszty uzyskania przychodu zarachowano z w|w tytułu:- w m-cu styczniu 2005r. “0” zł- w m-cu lutym 2005r. wynagrodzenia brutto ( lista płac za m-c I|2005) czyli wynagrodzenia netto , podatek od wynagrodzeń oraz składki ZUS w części finansowanej przez pracownika- w miesiącu marcu 2005r. składki ZUS zapłacone w marcu 2005r. w części finansowanej przez pracodawcę.

Opinia podatnika w tej sprawie jest następująca : w myśl przepisów art.23, ust, pkt 55,55a oraz ust.3d wypłacone w lutym 2005r. wynagrodzenia należne za miesiąc styczeń 2005r. w kwocie brutto (wynagrodzenia netto, podatek dochodowy , składki ZUS w części finansowane przez pracownika) powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu lutym 2005r. , natomiast składki ZUS w części finansowanej przez pracodawcę powinny stanowić koszt podatkowy miesiąca marca 2005r..Począwszy od 2005r. sposób ewidencjonowania wydatków związanych z wypłatą wynagrodzeń na rzecz pracowników nie jest uzależniony od sposobu prowadzenia księgi .W tym zakresie w art.23, ust.1 pkt 55 i 55a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzono nowe regulacje. Z brzmienia tego przepisu wynika , iż nie uznaje się za koszt uzyskania przychodu niewypłaconych , niedokonanych , lub niepostawionych do dyspozycji wypłat , świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12, ust.1 i 6 , art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz w art. 18 w|w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy. W świetle powyższego przepisu wydatki związane z wypłata wynagrodzeń ze stosunku pracy oraz z umów zleceń , bez względu na przyjęty przez podatnika sposób ewidencjonowania kosztów , podlegają ujęciu w koszty w dacie ich faktycznego poniesienia , czyli w dacie ich wypłaty. Nowa regulacja nie zawiera żadnych wskazań , co do różnego traktowania w tej kwestii poszczególnych elementów wynagrodzenia, a więc należy uznać , iż kosztem uzyskania przychodu będą wszelkie elementy wynagrodzenia w dacie wypłaty lub postawienia do dyspozycji tegoż świadczenia , a zatem w Pana przypadku ( jak wynika z treści pisma ) kosztem uzyskania przychodu w m-cu lutym 2005r. będzie wynagrodzenia brutto za m-c styczeń 2005r.Natomiast stosownie do treści art. 23, ust.1, pkt 55a powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie uważa się za koszty uzyskania m.in.:

  • nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych ( Dz. U.nr 137, poz.887 ze zm.) , w części finansowanej przez płatnika składek . Z pisma Pana wynika , że składki ZUS w części finansowanej przez pracodawcę dot. wynagrodzenia za m-c styczeń zostały zapłacone w m-cu marcu 2005r. - tak więc w myśl wyżej przytoczonych przepisów stanowi koszt uzyskania w miesiącu marcu 2005r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj