Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PF/415-95 MG/II/05
z 29 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF/415-95 MG/II/05
Data
2005.06.29



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
rozliczanie straty
sprzedaż środków trwałych
strata
ustalanie dochodu


Pytanie podatnika
Czy dochód uzyskany ze sprzedaży środków trwałych po zakończeniu działalności gospodarczej opodatkowanej 19 % liniowym można obniżyć o 50% kwoty straty poniesionej w roku poprzednim?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości obniżenia dochodu z tytułu odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych po likwidacji działalności gospodarczej o 50% straty z tej działalności,

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

Podatnik prowadząc działalność gospodarczą zakupił w 2000r. halę i budynek transformatorowy wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu, które zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Od wartości początkowej budynków dokonywano odpisów amortyzacyjnych.

W dniu 30.07.2004r. działalność gospodarcza (opodatkowana 19% podatkiem liniowym) została zlikwidowana i w ustawowym terminie złożono zeznanie PIT-36L za 2004r., w którym wykazano stratę z działalności.

Następnie w dniu 29.04.2005r. Podatnik dokonał sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz prawa własności w/w budynków.

Zdaniem podatnika, dochód uzyskany z tej sprzedaży można obniżyć o 50% kwoty straty poniesionej w roku poprzednim na działalności gospodarczej, której sprzedawane środki służyły, pomimo likwidacji tej działalności w roku poprzednim.

W myśl art.14 ust.2 pkt.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian.), przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, które ze względu na wartość początkową niższą niż 3500 zł nie zostały zaliczone do środków trwałych, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g cyt. ustawy nie przekracza 1500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

  4. –ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (...).

Zatem dochód z odpłatnego zbycia składników majątku trwałego związanego z prowadzoną działalnością obliczony zgodnie art. 24 ust.2 cyt. wyżej ustawy jako różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży, a wartością środków trwałych wykazaną w ewidencji środków trwałych, powiększona o wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych stanowi dochód z tytułu działalności gospodarczej.

W myśl zapisu art. 9 ust. 3 oraz art. 30c ust. 2 cyt. wyżej ustawy tak obliczony dochód można obniżyć w najbliższych kolejno po sobie następujących 5-ciu latach podatkowych o wysokość straty z działalności gospodarczej z tym, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Biorąc pod uwagę powyższe uznano stanowisko przedstawione przez stronę za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj