Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/110/2005/PP-2/443/42-3/05/06
z 3 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/110/2005/PP-2/443/42-3/05/06
Data
2006.01.03



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
eksploatacja samochodu
komputery
odliczenie podatku od towarów i usług
samochód osobowy
samochód prywatny
sprzedaż opodatkowana
sprzedaż zwolniona
telefon


Pytanie podatnika
Czy przyjęty przez podatnika sposób rozliczania podatku naliczonego VAT jest prawidłowy w przypadku prowadzenia sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej od podatku ?


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 216 oraz art. 14 a § 1 i§ 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.10.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko odnośnie odliczenia podatku VAT od kosztów związanych z eksploatacją komputerów i telefonów komórkowych jest prawidłowe natomiast w części dotyczącej odliczenia tego podatku od wydatków ponoszonych w związku z używaniem prywatnego samochodu osobowego jest nieprawidłowe.

W dniu 05.10.2005 r. podatnik wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów podatkowych dotyczących podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku i jego uzupełnieniu z dnia 07.12.2005 r. stanu faktycznego wynika, ze Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług doradztwa - opodatkowanych stawką podatku VAT w wysokości 22% oraz usług w zakresie prowadzenia szkoleń dla dorosłych zwolnionych od tego podatku.

W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Podatnik nabył stacjonarny zestaw komputerowy, który wpisał do ewidencji środków trwałych, a koszty związane z jego eksploatacją w całości zalicza do związanych z działalnością opodatkowaną. Podatnik posiada również komputer przenośny typu "laptop" wykorzystywany w czasie przeprowadzanych szkoleń. Podatku VAT zawartego w fakturach potwierdzających poniesienie wydatków w związku z użytkowaniem tego sprzętu nie odlicza ponieważ służą one do wykonywania usług zwolnionych od podatku.

Ponadto Podatnik użytkuje dwa telefony komórkowe. Jeden z nich używa na potrzeby prowadzenia działalności opodatkowanej i tu podatek VAT odlicza w całości, natomiast z drugiego telefonu Podatnik korzysta przy świadczeniu usług zwolnionych od podatku (prowadzenie szkoleń). Podatku VAT zawartego w fakturach związanych z eksploatacją tego telefonu nie odlicza.

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej Podatnik wykorzystuje także prywatny samochód osobowy.

Podatek VAT wykazany w fakturach dokumentujących wydatki poniesione w związku z używaniem tego samochodu takie jak koszty: przeglądów, napraw, zakupu i wymiany części odlicza w całości.

Podatnik nadmienia, że rozliczeń podatku VAT dokonuje w oparciu o art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2005 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami).

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Podatnika Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Stanowisko Pana ... odnośnie odliczania podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących poniesienie kosztów związanych z eksploatacją komputerów oraz telefonów komórkowych uznaje za prawidłowe, natomiast dotyczące odliczeń tego podatku od kosztów ponoszonych w związku z użytkowaniem prywatnego samochodu osobowego uważa za nieprawidłowe.

Naczelnik tut. Urzędu wyjaśnia:

Zgodnie z przepisami zawartymi w art. 90 ust. 1 przytoczonej wyżej ustawy o podatku VAT, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W myśl postanowień zawartych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT wiążących się bezpośrednio z cytowanym wyżej przepisem, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak wynika z opisywanej przez Podatnika sytuacji, rozdziela on koszty na związane ze sprzedażą opodatkowaną, od których odlicza podatek VAT w całości oraz związane ze sprzedażą zwolnioną, od których nie odlicza tego podatku.

Taki sposób odliczeń podatku naliczonego jest prawidłowy w stosunku do kosztów eksploatacji komputerów i telefonów komórkowych.

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu brak jednak możliwości dzielenia ponoszonych wydatków na służące sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej w odniesieniu do kosztów związanych z eksploatacją samochodu. Koszty przeglądów technicznych samochodu, jego napraw, zakupu części i ich wymiany służą bowiem obydwu rodzajom działalności.

W związku z powyższym odliczeń podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących zakupy związane z użytkowaniem prywatnego samochodu osobowego należy dokonywać zgodnie z przepisami art. 90 ust. 2, 3 i 4 ustawy o VAT.Zgodnie bowiem z art. 90 ust. 2 w/w ustawy jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Proporcję, o której mowa w ust. 2 ustala się jako udział rocznego obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie - art. 90 ust 3 i 4.

Nie bez znaczenia jest również fakt iż samochód osobowy używany przez Pana do prowadzonej działalności gospodarczej nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych lecz jest prywatnym środkiem transportu.

W związku z powyższym podatek VAT wykazany w fakturach dokumentujących poniesienie w/w wydatków związanych z eksploatacją samochodu można odliczyć tylko do kwoty, która stanowi koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym.

Art. 88 ust. 1 pkt 2 cytowanej wyżej ustawy o VAT stanowi bowiem, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług pozwalają więc na odliczenie tego podatku wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakup i wymianę części samochodowych, naprawy i przeglądy techniczne pojazdu wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej z zastrzeżeniem treści przepisu art. 88 ust. 1 pkt 2.

W Pana przypadku tj. przy prowadzeniu zarówno działalności opodatkowanej jak i zwolnionej od podatku dodatkowo koszty te należy odliczyć proporcjonalnie zgodnie z cytowanymi wyżej przepisami ustawy o VAT czyli tylko w tej części, w której służą one prowadzeniu działalności opodatkowanej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj