Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PP-1-005/332/05
z 27 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1-005/332/05
Data
2005.12.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
zaliczka


Pytanie podatnika
Czy zaliczkę dotyczącą eksportu towarów należy uwzględnić w deklaracji VAT-7 za m-c w którym ją otrzymano i z jaką stawką?


Podatnik jest eksporterem elementów do produkcji stolarki PCV. Eksportuje towary do Rosji. Kontrahent wpłacił zaliczkę na towary eksportowe, które zostaną wyeksportowane w następnym miesiącu. Strona zwróciła się z zapytaniem czy zaliczkę dotyczącą eksportu towarów należy uwzględnić w deklaracji za m-c w którym ją otrzymano i z jaką stawką. Podatnika uważa, że nie musi wykazywać zaliczki w eksporcie w deklaracji VAT-7 za m-c, w którym ją otrzymano jeśli nie występuje o zwrot z tego tytułu. W przypadku wystąpienia o zwrot podatku należałoby uwzględnić kwotę zaliczki a do urzędu skarbowego złożyć zabezpieczenie.

Organ podatkowy stwierdza, że nie zgadza się z przedstawionym stanowiskiem, odnośnie braku obowiązku wykazania zaliczki z tytułu eksportu w deklaracji VAT-7 w pozostałym zakresie zgadza się z przedstawionym stanowiskiem o ile stan faktyczny przedstawiony w piśmie zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z art.19 ust.11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54 poz.535 ze zm.) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. W myśl ust.12 tego przepisu, przepis ust.11 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania należności.

Z regulacji art.87 ust.3a ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż do obrotu, o którym mowa w ust.3, wlicza się obrót z tytułu otrzymania należności dla którego obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art.19 ust. 12 albo art.20 ust.3, pod warunkiem przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku jaka byłaby należna gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju , do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających eksport towarów albo wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, objętych tą należnością.

Wg.§14 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95 poz.798) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust.2.

Zgodnie z powyższym wszystkie otrzymane zaliczki z tytułu eksportu powinny być potwierdzone fakturą, a obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części pod warunkiem wywozu towaru w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki. Powstanie obowiązku podatkowego uzależnione zostało wyłącznie od tego aby wywóz nastąpił w tym terminie. Natomiast zabezpieczenie majątkowe będzie przedstawione tylko wówczas, gdy podatnik wystąpi o zwrot podatku na podstawie w/w art. 87 ust.3a ustawy o podatku od towarów i usług

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik otrzymał zaliczkę z tytułu eksportu towarów, które zostaną wyeksportowane w następnym miesiącu. W związku z otrzymaniem zaliczki z tytułu eksportu powstał w tym zakresie obowiązek podatkowy, o którym mowa w w/w art.19 ust.11 ustawy o podatku od towarów i usług, który znajdzie odzwierciedlenie w złożonej deklaracji VAT-7 opodatkowanej w stawce 0%.

Interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego. Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj