Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-304- 306/05/AW
z 15 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-304- 306/05/AW
Data
2005.12.15



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
przewalutowanie
przychody w walutach obcych
różnice kursowe
umowa pożyczki
zmiana umowy


Pytanie podatnika
Czy zmiana waluty zobowiązania pozostałego do zapłaty, z dolarów amerykańskich na złotówki będzie skutkować w momencie przewalutowania powstaniem po stronie Spółki przychodów lub kosztów uzyskania przychodów z tytułu różnic kursowych lub innych przychodów lub kosztów podatkowych w rozumieniu przepisów ustawy o p.d.o.p.?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 4 w związku z art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 21.10.2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu Skarbowego w dniu 24.10.2005r.).

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, iż Spółka posiada zobowiązania handlowe z tytułu zakupu czasu reklamowego wobec podmiotu mającego siedzibę w Europie, poza granicami RP (dalej Wierzyciel). Wysokość zobowiązania wyrażona jest w walucie obcej – dolarach amerykańskich. Kwota należna Wierzycielowi została zarachowana do kosztów uzyskania przychodów Spółki na podstawie faktur VAT. Zarachowanie do kosztów miało miejsce po przeliczeniu wartości w dolarach na złotówki wg średnich kursów NBP, obowiązujących w dniach zaewidencjonowania faktur. Dotychczas spłata zobowiązania miała miejsce w dolarach amerykańskich. Spółka porozumiała się z Wierzycielem, który zgodził się na otrzymywanie spłat w polskich złotych. Przeliczenie na złotówki pozostałego do zapłaty zobowiązania nastąpiło po kursie średnim NBP obowiązującym na dzień dokonania przewalutowania.

Spółka pyta:

1. Czy zmiana waluty zobowiązania pozostałego do zapłaty, z dolarów amerykańskich na złotówki będzie skutkować w momencie przewalutowania powstaniem po stronie Spółki przychodów lub kosztów uzyskania przychodów z tytułu różnic kursowych lub innych przychodów lub kosztów podatkowych w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...,

2. Czy w momencie spłaty zobowiązania, którego kwota została wcześniej przewalutowana z dolarów amerykańskich na złotówki, może dojść do powstania po stronie Spółki przychodów albo kosztów uzyskania przychodów, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem Spółki w momencie przewalutowania kwoty zobowiązania nie dojdzie po stronie Spółki do powstania przychodów albo kosztów uzyskania przychodów, związanych z wystąpieniem różnych kursów walut pomiędzy dniem zarachowania kosztu oraz dniem przewalutowania. Do powstania przychodów/kosztów z tytułu wystąpienia różnych kursów walut nie dojdzie także w momencie spłaty przewalutowanego zobowiązania. Dokonanie przewalutowania wpływa jedynie na wynik finansowy Spółki, nie zaś na wynik podatkowy.

Naczelnik Drugiego MUS po zapoznaniu się z przedstawionymi okolicznościami, uznając za prawidłowe stanowisko Podatnika informuje, co następuje:

W przedstawionej we wniosku sytuacji Spółka przewalutowała swoje zobowiązania względem Wierzyciela z tytułu zakupu czasu antenowego poprzez przeliczenie kwoty wyrażonej w dolarach amerykańskich na złotówki na podstawie średnich kursów walut publikowanych przez Narodowy Bank Polski na dzień przewalutowania.

W ocenie organu podatkowego w wyniku przewalutowania zobowiązanie walutowe stało się zobowiązaniem złotówkowym, wobec czego jego spłata nie następuje w walucie obcej lub w odniesieniu do waluty obcej. Różnice kursowe jakie powstały na skutek przeliczenia zobowiązania z walutowego na złotówkowe w stosunku do waluty obcej miały co prawda wpływ na wysokość spłacanego zobowiązania, jednak nie spowodowały powstania i konieczności ustalania różnic kursowych w rozumieniu przepisów prawa podatkowego. Różnice kursowe powstają bowiem w dacie spłaty zobowiązania walutowego w sytuacji, gdy wyniki przeliczeń na złotówki tej samej ilości waluty obcej różnią się ze względu na wahania kursów walutowych w czasie między zarachowaniem spłacanego zobowiązania a jego faktyczną spłatą - co wynika z przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zgodnie z którym koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu.

Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów,Biorąc pod uwagę powołany powyżej przepis prawa podatkowego, należy stwierdzić, iż wolą ustawodawcy jest, by ekonomiczne skutki zmiany kursów walut, zaistniałe między dniem zarachowania wyrażonego w walucie obcej kosztu, a dniem jego zapłaty, znalazły odzwierciedlenie w kosztach podatkowych bądź przychodach podatkowych.

Natomiast różnica wartości zobowiązania powstałego w wyniku porównania waluty obcej do złotówek między dniem zarachowania tego zobowiązania, a dniem przewalutowania, nie stanowi w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych różnicy kursowej. Czynność przewalutowania zobowiązania nie jest bowiem tożsama z zapłatą kosztu.

Różnice kursowe, zmniejszające lub zwiększające koszty podatkowe jako, że mają charakter kasowy powstają wyłącznie w przypadku faktycznego transferu walut. Natomiast począwszy od dnia przewalutowania zobowiązanie jest wyrażone w PLN, nie ma więc możliwości przyrównania zmiennych kursów walut pomiędzy dniem zarachowania kosztu wyrażonego w USD i dniem jego spłaty w walucie obcej, gdyż spłata jeszcze nie nastąpiła.

Dlatego też przepis art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. wskazujący, iż różnice kursowe powstają wyłącznie, gdy zarówno powstanie i zarachowanie zobowiązania podatkowego, jak i jego spłata następują w walucie obcej nie będzie miał tutaj zastosowania, gdyż sytuacja taka nie ma miejsca.

Wobec powyższego Naczelnik Drugiego MUS uznając za prawidłowe potwierdza stanowisko Wnioskodawcy, iż zarówno przewalutowanie jak i spłata w walucie polskiej przewalutowanego z dolarów amerykańskich na złotówki zobowiązania handlowego Spółki z tytułu zakupu czasu reklamowego jest pod względem podatkowym neutralne, tj. nie wywołuje skutków podatkowych w zakresie różnic kursowych ani po stronie kosztów uzyskania przychodu ani po stronie przychodów podatkowych.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę w złożonym wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia.Zgodnie z art. 14b § 1-2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 i art. 239 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa). Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł oraz 0,50 zł od każdego załącznika (ustawa z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej – t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj