Interpretacja Urzędu Skarbowego w Elblągu
PD1/423-12/05
z 30 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1/423-12/05
Data
2005.12.30



Autor
Urząd Skarbowy w Elblągu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
organizacje pożytku publicznego
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
przychód


Pytanie podatnika
- dotyczy:
a) nie zaliczenia do przychodów otrzymanego od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości bezzwrotnego wsparcia na powiększenie kapitału pożyczkowego jest nieprawidłowe,
b) zwolnienia z opodatkowania otrzymanego wsparcia podatkiem dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.


Działając na podstawie art. 14a § 1 i art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu stwierdza, że stanowisko Stowarzyszenia w części dotyczącej:

  1. nie zaliczenia do przychodów otrzymanego od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości bezzwrotnego wsparcia na powiększenie kapitału pożyczkowego jest nieprawidłowe,
  2. zwolnienia z opodatkowania otrzymanego wsparcia podatkiem dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

W skierowanym do organu podatkowego piśmie z dnia 27.10.2005 r. (data wpływu 28.10.2005 r.) uzupełnionym pismem z dnia 02.11.2005 r. (data wpływu 03.11.2005 r.) Strona wniosła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego na mocy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w części dotyczącej zaliczenia do przychodów otrzymanego bezzwrotnego wsparcia.

Stowarzyszenie zamierza podpisać umowę o udzielenie wsparcia z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Podstawą udzielenia wsparcia jest rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 17 sierpnia 2004 r. w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej niezwiązanej z programami (Dz.U. z 2004 Nr 181, poz. 1877 ze zm.), w ramach realizacji zadań wynikających z dokumentu pt. "Kapitał dla przedsiębiorczych na lata 2002-2006".

Przedmiotem umowy będzie bezzwrotne wsparcie na powiększenie kapitału funduszu pożyczkowego. Wsparcie jest bezzwrotne, jeżeli do dnia 31.12.2007 r. wartość udzielonych pożyczek będzie równa lub przekroczy przekazaną kwotę wsparcia, ale zawsze będzie podlegała kontroli wykorzystania przez PARP, nawet po spełnieniu warunków zawartych w art. 6 poz. 6 i 7 zawartej umowy. Odsetki od udzielonych pożyczek mogą w 55% stanowić dochody Stowarzyszenia, natomiast w pozostałej części jak i odsetki od środków na rachunku powiększą kapitał funduszu pożyczkowego.

W związku z powyższym Strona wystąpiła z zapytaniem:

  • czy kapitał po spełnieniu wszystkich warunków umowy będzie stanowił przychody Stowarzyszenia, jeśli tak to w którym momencie oraz czy z tego tytułu wystąpi obowiązek podatkowy...

Strona jest zdania, że kapitał nie będzie przychodem, ponieważ środki te będą przeznaczone w dalszym ciągu na udzielanie pożyczek i nie mogą być przeznaczone na inne cele zgodnie z umową. Podatek dochodowy nie wystąpi, gdyż fundusz przeznaczony jest na działalność statutową i zwolniony jest z opodatkowania.

Ponadto Strona oświadczyła, iż w sprawie objętej wnioskiem nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu wyjaśnia:

Stowarzyszenie zgodnie z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego jest pozarządową organizacją posiadającą status organizacji pożytku publicznego. Jako organizacja działająca na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 1989 r. Nr 20 poz. 104 ze zm.) została powołana przez swych członków by realizować cele zawarte w uchwalonym statucie, związane m.in. z działalnością wspomagającą rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości. Powyższe cele Stowarzyszenie realizuje między innymi prowadząc Fundusz Rozwoju Przedsiębiorczości, z którego udziela wsparcia w postaci niskooprocentowanych pożyczek osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą oraz przedsiębiorcom zaliczanym do sektora małych i średnich firm.

Z treści złożonego w Urzędzie Skarbowym zapytania wynika, że Stowarzyszenie otrzymało propozycję wsparcia na powiększenie kapitału funduszu pożyczkowego z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości została utworzona na podstawie ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 109 poz. 1158 ze zm.). Agencja realizuje zadania z zakresu administracji rządowej, które zostały określone dla niej w programach rozwoju gospodarki, w szczególności w zakresie rozwoju mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, rozwoju regionalnego (...). Jako instytucja wdrażająca, udzielająca pomocy finansowej beneficjentom określonym w art. 6b cyt. Ustawy Agencja uczestniczy w realizacji programów operacyjnych.

Na podstawie art 6b ust. 1 pkt 1-3 ustawy z 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencja może udzielać pomocy finansowej w formie (...) bezzwrotnego wsparcia finansowego między innymi podmiotom działającym na rzecz rozwoju gospodarczego, z przeznaczeniem na powiększenie wyodrębnionego księgowo funduszu, z którego ten podmiot będzie udzielał pożyczek.

Warunki wsparcia określone zostaną stosowną umową, zawartą na podstawie Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 17 sierpnia 2004 r. w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej niezwiązanej z programami operacyjnymi (Dz. U. Z 2004 r. Nr 181 poz. 1877 ze zm.), w którym określono szczegółowe przeznaczenie, warunki i tryb udzielania pomocy finansowej.

Pomoc udzielona stronie w formie bezzwrotnego wsparcia na powiększenie funduszu pożyczkowego utworzonego przez Stowarzyszenie w ramach działalności statutowej będzie przekazana w formie środków pieniężnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w myśl którego przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne (...) kwota otrzymanego bezzwrotnego wsparcia na powiększenie funduszu pożyczkowego, w dacie otrzymania pieniędzy, będzie stanowiła przychód podatkowy Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie jest pozarządową organizacją posiadającą status organizacji pożytku publicznego.

W myśl art. 3 ust 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 ze zm.) działalnością pożytku publicznego jest działolność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych, określonych w w art. 4 ustawy, do których zaliczono między innymi działalność wspomagającą rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości (art. 4 pkt 1 ppkt 9).

Stowarzyszeniu jako pozarządowej organizacji posiadającej status organizacji pożytku publicznego, na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. z 2003 r. Nr 96 poz. 873 ze zm.) przysługuje zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych.

Podstawą zwolnienia dochodów organizacji pożytku publicznego z podatku dochodowego od osób prawnych jest art. 17 ust. 1 pkt 6c cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym zwolnione są dochody organizacji pożytku publicznego, o których mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w części przeznaczonej na działalność statutową, z wyłączeniem działalności gospodarczej.

Reasumując powyższe ustalenia faktyczne i prawne należy stwierdzić, iż kwoty otrzymane od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z tytułu otrzymanego wsparcia bezzwrotnego będą stanowiły przychód Stowarzyszenia w momencie otrzymania środków, natomiast dochód zgodnie z powyższym unormowaniem wolny będzie od podatku dochodowego od osób prawnych w części przeznaczonej na działalność statutową, inną niż działalność gospodarczą.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na postanowienie w zakresie interpretacji służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej).
W przypadku wniesienia zażalenia należy dołączyć opłatę skarbowa w wysokości 5 zł od wniosku oraz 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj