Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PF/415-91 MG/II/05
z 29 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF/415-91 MG/II/05
Data
2005.06.29



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
podatek liniowy
sprzedaż środków trwałych


Pytanie podatnika
Czy dochód uzyskany ze sprzedaży środków trwałych po zakończeniu działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym można opodatkować wg stawki 19%?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wysokości stawki podatku od przychodu z tytułu odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych po likwidacji działalności gospodarczej opodatkowanej 19% podatkiem liniowym,

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

Podatnik prowadząc działalność gospodarczą zakupił w 2000r. halę i budynek transformatorowy wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu, które zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Od wartości początkowej budynków dokonywano odpisów amortyzacyjnych.

W dniu 30.07.2004r. działalność gospodarcza (opodatkowana 19% podatkiem liniowym) została zlikwidowana i w ustawowym terminie złożono zeznanie PIT-36L za 2004r.

Następnie w dniu 29.04.2005r. Podatnik dokonał sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz prawa własności w/w budynków.

Zdaniem podatnika, sprzedaż w/w składników majątku związanych z prowadzoną jeszcze w roku poprzednim działalnością gospodarczą stanowi przychód z działalności gospodarczej opodatkowany 19% liniowym podatkiem dochodowym.

Zgodnie z przepisem art.14 ust.2 pkt.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian.), przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, które ze względu na wartość początkową niższą niż 3500zł nie zostały zaliczone do środków trwałych, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g cyt. ustawy nie przekracza 1500zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

  4. - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (...).

Zatem kwota uzyskana ze sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz prawa własności budynków stanowić będzie przychód z działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu 19% liniowym podatkiem dochodowym, tak jak prowadzona wcześniej działalność gospodarcza.

Na podstawie art. 24 ust.2 cyt. wyżej ustawy dochodem (stratą) z odpłatnego zbycia składników majątku trwałego związanego z prowadzoną działalnością jest różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży, a ich wartością wykazaną w ewidencji środków trwałych, powiększona o wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych.

Uzyskanie takiego dochodu wiąże się z koniecznością złożenia deklaracji w/g określonego wzoru oraz zapłaty zaliczki na podatek dochodowy, w terminie przewidzianym w art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli do 20-go dnia miesiąca za poprzedni miesiąc.

W omawianym przypadku będzie to deklaracja PIT-5L, którą należało złożyć w terminie 20-go maja 2005r. W myśl art. 45 ust.1a pkt. 2 cyt. wyżej ustawy konieczne będzie również złożenie odrębnego zeznania na druku PIT-36L w terminie do dnia 30 kwietnia 2006r.

Biorąc pod uwagę powyższe uznano stanowisko przedstawione przez stronę za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj