Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/DF1/415-54/III/2005
z 4 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/DF1/415-54/III/2005
Data
2005.10.04



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
odliczenia od podatku
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy niżej wymienione wydatki mogę odliczyć w ramach ulgi remontowej:wymianę drzwi, podłóg, montaż i wymianę okien, przebudowę łazienki, zabudowę jednego pokoju z przeznaczeniem na garderobę, przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na własnościowe.


P O S T A N O W I E N I E

    Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz.60 z późn. zm.) oraz art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia .......2005r. uzupełnionego pismem z dnia .........2005r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego
    Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy jako:
    prawidłowe w części dotyczącej odliczenia w ramach ulgi remontowej poniesionych wydatków na wymianę drzwi, podłóg, montaż i wymianę okien, przebudowę łazienki, zabudowę jednego pokoju z przeznaczeniem na garderobę,
    nieprawidłowe w części dotyczącej odliczenia w ramach ulgi remontowej poniesionych wydatków na wykup spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na własnościowe.

U Z A S A D N I E N I E

    W dniu ......2005r. zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytanie:
    Czy niżej wymienione wydatki mogę odliczyć w ramach ulgi remontowej:
  1. wymianę drzwi, podłóg, montaż i wymianę okien, przebudowę łazienki, zabudowę jednego pokoju z przeznaczeniem na garderobę,
  2. przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na własnościowe.
    Z przedmiotowego wniosku wynika:
    Stan faktyczny: W miesiącu...... 2001r. podatniczka zawarła z Bankiem....... Kasa Mieszkaniowa umowę o kredyt kontraktowy. Po upływie okresu systematycznego oszczędzania na jaki zawarta była umowa z Kasą Mieszkaniową złożyła dyspozycję wycofania oszczędości. Bank zrealizował dyspozycję w miesiącu....2005r. Zgromadzone środki podatniczka chce przeznaczyć do końca 2005r. na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych, zgodnie z celami zawartymi w umowie o kredyt kontraktowy tj. wymianę drzwi, podłóg, okien, przebudowę łazienki, zabudowę pokoju, a także wykup/przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na własnościowe.
    Stanowisko wnioskodawcy jest następujące:Podatniczka uważa, że wydatki poniesione na własne potrzeby mieszkaniowe może odliczyć w ramach ulgi remontowej w 2005r.
    Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy - zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2003r., który na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) ma również zastosowanie do wydatków poniesionych w latach 2004-2005 - podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 i obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.
    Katalog wydatków zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zawiera rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r., w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek (opublikowane w Dz. U. Nr 156, poz. 788).
    Zgodnie z załącznikiem nr 2 do w/w rozporządzenia odliczeniu w ramach remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego podlegają wydatki poniesione m.in. na remont, modernizację lub wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym:
  1. ścianek działowych, sufitów, tynków i okładzin wewnętrznych,
  2. podłóg i posadzek,
  3. okien, świetlików i drzwi,
  4. powłok malarskich i tapet,
  5. elementów kowalsko - ślusarskich,
  6. izolacji przeciwwodnych, przeciwwilgociowych, dźwiękochłonnych i cieplnych,
  7. pozostałych elementów (np. pawlaczy, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, obudowy wanien, zlewozmywaków, grzejników).
    W świetle powyższego z wymienionych przez Panią wydatków odliczeniu od podatku z tytułu ulgi remontowej podlegają wydatki na: wymianę drzwi, podłóg, okien, przebudowę łazienki, zabudowę pokoju. Natomiast wydatki poniesione w związku z przekształceniem spółdzielczego lokatorskiego prawa do loklau na prawo własnościowe nie podlegają odliczeniu, ponieważ nie zostały wymienione w powołanym rozporządzeniu.

P O U C Z E N I E

    Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz obowiązujące w dniu złożenia wniosku przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
    Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Interpretacja jest wiążaca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisami art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
    Zgodnie z przepisami art. 14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia na zasadch okreśolnych w art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj