Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/PD/415-48/05
z 9 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/PD/415-48/05
Data
2005.11.09



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
biegły
działalność wykonywana osobiście
podstawa
przychód
sądy


Pytanie podatnika
Jestem wpisana na listę biegłych sądowych prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego i pełnię funkcję biegłego sądowego ds. wyceny nieruchomości. Prowadzę również działalność gospodarczą m in. z zakresu szacowania nieruchomości , posiadając stosowne uprawnienia zawodowe w tym zakresie (rzeczoznawcy majątkowego). Do niedawna zadania wykonywane jako biegły sądowy rozliczałam na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18.12.1975r. w sprawie kosztów przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego w postępowaniu sadowym (Dz.U. Nr 46, poz. 254 z późn. zm.). Dotychczas stosowane wykładnie przepisów prawa oraz ww. rozporządzenia nie przewidywało, by wynagrodzenie biegłego sadowego podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT. Rozliczenie z Sądem następowało na podstawie przedłożonych rachunków, akceptowanych następnie przez sędziów prowadzących dane postępowanie. Od zatwierdzonego przez sędziego wynagrodzenia biegłego Sąd pobierał zaliczkę na podatek dochodowy, a odpowiedni PIT z sumą pobrania podatku przesyłał po zakończeniu danego roku.Taki stan miał miejsce do chwili wydania przez Ministra Finansów urzędowej interpretacji z dnia 29.04.2005r. nr PP3-812-130/2005/AK/864, zgodnie z którą wynagrodzenie czynności biegłego sądowego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych. Zaczęłam przedstawiać Sądowi jako biegły sądowy faktury VAT . Sąd jednak odmawia realizacji faktur VAT twierdząc, że nie powinna przedstawiać faktur VAT tylko dotychczas stosowane rachunki, a także kwestionując sposób obliczania podstawy podatku VAT. Czy podstawą obliczenia podatku dochodowego jest kwota zawierająca w sobie już podatek VAT, czy kwota pomniejszona o ten podatek ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a §3 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku ze złożonym przez panią D. wnioskiem z dnia 26.08.2005r.(data wpływu 23.09.2005r.) uzupełnionym pismami z dnia 15.09.2005r.(data wpływu 23.09.2005r.) i z dnia 9.09.2005r. (data wpływu 10.10.2005r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż podstawą obliczenia podatku dochodowego jest kwota pomniejszona o podatek VAT - za prawidłowe .

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 26 sierpnia 2005r. uzupełnionym pismami z dnia 15.09.2005r. (data wpływu 23.09.2005r.) i z dnia 9.09.2005r. (data wpływu 10.10.2005r.) podatniczka zwróciła się do Naczelnika tut. Urzędu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego .Z zapytania podatniczki wynika, że jest wpisana na listę biegłych sądowych prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego i pełni funkcję biegłego sądowego ds. wyceny nieruchomości. Prowadzi również działalność gospodarczą m in. z zakresu szacowania nieruchomości , posiadając stosowne uprawnienia zawodowe w tym zakresie (rzeczoznawcy majątkowego). Do niedawna zadania wykonywane jako biegły sądowy rozliczała na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18.12.1975r. w sprawie kosztów przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego w postępowaniu sadowym (Dz.U. Nr 46, poz. 254 z późn. zm.). Dotychczas stosowane wykładnie przepisów prawa oraz ww. rozporządzenia nie przewidywało, by wynagrodzenie biegłego sadowego podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT. Rozliczenie z Sądem następowało na podstawie przedłożonych rachunków, akceptowanych następnie przez sędziów prowadzących dane postępowanie. Od zatwierdzonego przez sędziego wynagrodzenia biegłego Sąd pobierał zaliczkę na podatek dochodowy, a odpowiedni PIT z sumą pobrania podatku przesyłał po zakończeniu danego roku.Taki stan miał miejsce do chwili wydania przez Ministra Finansów urzędowej interpretacji z dnia 29.04.2005r. nr PP3-812-130/2005/AK/864, zgodnie z którą wynagrodzenie czynności biegłego sądowego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych. Podatniczka zaczęła przedstawiać Sądowi jako biegły sądowy faktury VAT . Sąd jednak odmawia realizacji faktur VAT twierdząc, że nie powinna przedstawiać faktur VAT tylko dotychczas stosowane rachunki, a także kwestionując sposób obliczania podstawy podatku VAT.

W złożonym wniosku podatniczka zwraca się z zapytaniem, czy podstawą obliczenia podatku dochodowego jest kwota zawierająca w sobie już podatek VAT, czy kwota pomniejszona o ten podatek . Zdaniem podatniczki podstawą obliczenia podatku dochodowego jest kwota netto określona w fakturze VAT tj. pomniejszona o podatek VAT, gdyż w przeciwnym razie sprowadza to do pobrania podatku dochodowego od podatku VAT. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza, co następuje :

Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.z 2000r. Nr 14,poz.176ze zm.) przychodami, z pewnymi zastrzeżeniami, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń . Wśród źródeł przychodów art.10ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym wymienia działalność wykonywaną osobiście.

Natomiast katalog przychodów osiąganych z działalności wykonywanej osobiście, zawiera art. 13 ww. ustawy, który w pkt 6 określa , że za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10ust.1 pkt 2, uważa się przychody osób którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej , sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonywanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników , z zastrzeżeniem art. 14 ust.2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.

W świetle powyższego, przychody biegłych sądowych wydających opinię na zlecenie sądu , należy kwalifikować do przychodów o których mowa w art. 13 pkt 6 w związku z art. 10 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychody z tego tytułu dla osób fizycznych stanowią odrębne od działalności źródło uzyskania przychodu . Taka kwalifikacja przychodu powoduje, iż na sądach , jako płatnikach , dokonujących wypłat z powyższego tytułu ciąży obowiązek określony w art. 41 ust.1 ww. ustawy. Zgodnie z treścią powołanego art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, sądy jako płatnicy są zobowiązane pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art.22 ust.9, tj. 20% oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust.1 pkt 2 lit.b. Przez należność o której mowa w przytoczonym artykule rozumie się wartość wypłaconej należności na podstawie faktury wystawionej przez biegłego , pomniejszonej o należny podatek VAT. Stosownie zaś do art. 155 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.) w przypadkach nieuregulowanych w odrębnych przepisach, do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług oraz zwróconej różnicy podatku od towarów i usług. Zatem podstawą wymiaru podatku dochodowego powinien być przychód netto wynikający z wystawionej przez biegłego faktury.

Biorąc powyższe pod uwagę tutejszy organ podatkowy podziela stanowisko wnioskodawcy przedstawione w piśmie . Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę .Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w myśl przepisów art. 14b §2 ustawy - Ordynacja podatkowa .

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Siedlcach w terminie 7 dni licząc od daty doręczenia niniejszego postanowienia . Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu , określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie .Zgodnie z art. 1ust.1pkt 1 lit.a) ustawy z dnia 09.09.2000r. o opłacie skarbowej (j.t.Dz.U.z 2004r.Nr 253, poz.2532 ze zm.) wniesione zażalenie winno zawierać znaki opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj