Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PB/OPD/415-17/05/MR
z 17 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB/OPD/415-17/05/MR
Data
2005.06.17



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
budowa budynków
prawo nabyte
ulga budowlana


Pytanie podatnika
Czy podatnikowi, przysługuje prawo do odliczenia w ramach praw nabytych do dużej ulgi budowlanej wydatków poniesionych w 2004r.z tytułu budowy części mieszkalnej domu?


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60, z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 22.03.2005r. w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie uprawnienia do „dużej ulgi budowlanej”,

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik uzyskał pozwolenie na budowę w 1996 roku. Projekt budowlany budynku obejmował zarówno część użytkową, jak również część mieszkalną. W roku 1997 Podatnik rozpoczął realizację budowy części użytkowej budynku, natomiast ze względu na sytuację finansową wstrzymano budowę części mieszkalnej. Prace budowlane części mieszkalnej były podejmowane w międzyczasie, ale wydatków tych Podatnik nie odliczał w zeznaniach o wysokości dochodów za lata 1997 – 2001. Jednocześnie Wnioskodawca wskazał, iż z tytułu poniesionych wydatków „nabył prawo” do ich odliczenia w ramach przysługującego mu uprawnienia z art. 27a ust. 1 ustawy.

Według oświadczenia Wnioskodawcy, częściowy odbiór części użytkowej budynku nastąpił 30.10.1998r. Po tym dniu Podatnik kontynuował budowę części mieszkalnej, co jak wskazuje potwierdza dziennik budowy. W roku 2004 Podatnik w znacznej części zrealizował budowę części mieszkalnej.

Zdaniem Podatnika, wykonane przez niego prace budowlane w roku 2004 stanowią kontynuację praw nabytych i pozwalają na skorzystanie z odliczenia w ramach „dużej ulgi budowlanej”, mimo niedokonywania odliczeń wydatków na budowę budynku mieszkalnego w zeznaniach podatkowych za lata 1997 – 2001.

W stanie prawnym obowiązującym przed dniem 01.01.2002r. przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176, z późn. zm.) w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) ustawy stanowiły, iż podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b ustawy o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik:

  1. poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na:
  1. zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
  2. budowę budynku mieszkalnego,
  3. wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej; w razie przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, za wydatki poniesione na wkład budowlany uznaje się wydatki stanowiące nadwyżkę ponad kwotę wkładu mieszkaniowego zaliczonego przez spółdzielnię na wkład budowlany,
  4. zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
  5. nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
  6. przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
  7. remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej, utworzonej na podstawie odrębnych przepisów.

Warunkiem skorzystania przez podatnika z odliczenia od podatku wydatków opisanych w art. 27a ust. 1 ustawy było udokumentowanie przez podatnika wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego, który będzie służył zaspokojeniu potrzeb podatnika.

W trybie art. 27a ustawy podatnik nie mógł skorzystać z odliczenia wydatków na budowę budynku mieszkalno – użytkowego, gdyż ulga ta przewidziana była wyłącznie na budowę budynku mieszkalnego, tym nie mniej gdy podatnik budował budynek mieszkalny z częścią użytkową i prowadził szczegółową dokumentację odrębną dla części mieszkalnej, z której wynikała wysokość wydatków poniesionych na tę część, wydatki te mogły być objęte ulgą budowlaną.

Wysokość wydatków na cele określone a art. 27 a ust. 1 pkt b i d – g w myśl art. 27a ust. 6 ustawy ustala się na podstawie faktur wystawionych wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej – na podstawie dowodu tej wpłaty.

Z dniem 01.01.2002r. ustawodawca z katalogu ulg podatkowych wyeliminował tzw. „dużą ulgę budowlaną”. Jednakże zgodnie z przepisami przejściowymi, osoby które rozpoczęły inwestycje mieszkaniowe i poniosły wydatki związane z procesem budowy budynku mieszkalnego, mogły do końca 2004 roku dokonywać dalszych odliczeń wydatków ponoszonych w związku z kontynuowaniem tej inwestycji. Stanowi o tym art. 4 ust. 2 oraz art. 4 ust.1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 134, poz. 1509).

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001r., podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczenia od podatku wydatków na kontynuację danej inwestycji – poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r. do dnia 31 grudnia 2004r.

W świetle natomiast art. 4 ust. 1 powyższej ustawy, podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) i pkt 2 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w tej ustawie.

Przytoczone powyżej przepisy wskazują, że osoby które rozpoczęły inwestycję mieszkaniową i poniosły wydatki związane z ulgą określoną w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy, mogą do końca 2004 roku dokonywać dalszych odliczeń wydatków ponoszonych w związku z kontynuowaniem inwestycji. Prawo do odliczeń od podatku do końca roku 2004, w ramach tzw. „dużej ulgi budowlanej” zachowali podatnicy:

  • którzy w okresie 1997-2001 ponieśli wydatki określone w art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2001r. i po dniu 01.01.2002r. nadal kontynuowali rozpoczętą inwestycję lub
  • skorzystali w okresie 1997-2001 z odliczeń od podatku wydatków na cele objęte dużą ulgą budowlaną, a odliczenia te nie zostały w całości zrealizowane, bowiem kwota przysługującego odliczenia nie znalazła pokrycia w podatku należnym za kolejne lata.

W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik jednoznacznie wskazuje, że po dniu 31.10.1998r. poniósł wydatki na budowę części mieszkalnej budynku i po dniu 01.01.2002r. nadal kontynuował rozpoczętą inwestycję.

W tym stanie faktycznym i prawnym wydatki poniesione w roku 2004 udokumentowane fakturami VAT wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług, którzy nie korzystają ze zwolnienia i które można przyporządkować do budowy części mieszkalnej budynku, uprawniają Podatnika do dokonania odliczenia w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj