Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PF/415-32/JS/05
z 18 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF/415-32/JS/05
Data
2005.04.18



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodów
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy uzyskany ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego przychód stanowi przychód z działalności gospodarczej ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16 lutego 2005r. (wpływ do tut. urzędu w dniu 25.02.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu sprzedaży spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w złożonym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 7 listopada 1994r. Państwo S otrzymali od Lokatorsko-Własnościowej Spółdzielni Mieszkaniowej ”OSOWA” przydział Pawilonu handlowego na warunkach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego.

Z wyjaśnień zawartych przez małżonków w piśmie z dnia 16 lutego 2005r. - uzupełnionym pismem z dnia 5 kwietnia 2005r. - wynika, iż jedna z kondygnacji lokalu użytkowego od momentu odbioru do dnia 30.09.2004 była wynajmowana.

Druga kondygnacja w latach 1996 - 2001 wykorzystywana była przez Państwa w prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Spółdzielcze prawo do przedmiotowego lokalu – w/g oświadczenia podatnika - nie zostało jednak nigdy wprowadzone do ewidencji środków trwałych. W związku z eksploatacją lokalu nie dokonywane były również odpisy amortyzacyjne.

Spółdzielcze własnościowe prawo do przedmiotowego lokalu użytkowego sprzedane zostało przez stronę w dniu 15 listopada 2004r.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodami z działalności gospodarczej są m. in. przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi;
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500zł;
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

  4. - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia
    * składników majątku wymienionych w lit. b),
    * spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Należy zwrócić uwagę, iż w myśl art. 10 ust. 2 cyt. ustawy jako przychód z działalności gospodarczej należy traktować również przychód uzyskany z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 (przywołanym wyżej), nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Pan zaprzestał wykorzystywania przedmiotowego lokalu użytkowego w prowadzonej działalności gospodarczej w 1999r. Zatem do momentu sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do tegoż lokalu nie upłynęło 6 lat i przychód uzyskany ze sprzedaży prawa – w takiej części w jakiej było ono wykorzystywane w prowadzonej działalności – winien być traktowany jako przychód z działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę powyższe uznano stanowisko przedstawione przez stronę za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj