Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
I-2/413/36/2005
z 25 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/413/36/2005
Data
2005.11.25



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
organizacje pożytku publicznego
stypendia
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy stypendium wypłacane przez organizację, o której mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, studentowi będącemu rezydentem Polski a studiującemu w Niemczech – może korzystać jednocześnie z dwóch zwolnień przedmiotowych, tj. z art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do kwoty 380,00zł. miesięcznie a ponad tę kwotę z art. 21 ust. 1 pkt 23a lit. a/ do wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju za każdy dzień, w którym było otrzymywane stypendium?


Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 tej ustawy, uważa się między innymi stypendia. Stypendia stanowią więc przychód (dochód) osoby, która je otrzymuje, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Niektóre osoby korzystają jednak ze zwolnienia z opodatkowania otrzymanych stypendiów w całości lub w części. Do zwolnionych z podatku w całości należą stypendia otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Zwolnione w całości są też świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym, o wyższych szkołach zawodowych oraz o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.

Warto zauważyć, że w ustawie o systemie oświaty określono, że pomoc materialna ma charakter socjalny albo motywacyjny.

Świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym są:

  • stypendia szkolne,
  • zasiłek szkolny.

Świadczeniami pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym są:

  • stypendia za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe,
  • stypendia prezesa Rady Ministrów,
  • stypendia ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania,
  • stypendia ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Niektóre stypendia podlegają częściowemu zwolnieniu z opodatkowania. I tak, zgodnie z przepisem zawartym w art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych, wolne od podatku są stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych - do wysokości nie przekraczającej miesięcznie kwoty 380,00zł., z zastrzeżeniem ust. 10, zgodnie z którym zwolnienie to przysługuje wtedy, gdy podatnik przed pierwszą wypłatą świadczenia złoży płatnikowi oświadczenie według ustalonego wzoru PIT-2C, że nie uzyskuje równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu, z wyjątkiem renty rodzinnej oraz dochodów określonych w art. 28-30 ustawy oraz w art. 30a (opodatkowanych ryczałtem) i 30b (podlegających opodatkowaniu z tytułu zbycia papierów wartościowych).

Natomiast zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 23a lit. a/ ww. ustawy, wolna od podatku jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody z tytułu stypendiów - w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym było otrzymywane stypendium.

W związku z tym, iż według przedstawionego stanu faktycznego student otrzymujący stypendium przebywa czasowo za granicą - ma zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 23a lit. a/ ustawy, który zwalnia z opodatkowania stypendium w części odpowiadającej równowartości diet za każdy dzień jego otrzymywania.Nie ma znaczenia w tym przypadku fakt, iż organizacja, która wypłaca stypendium wymieniona została w art. 21 ust. 1 pkt 40b, ponieważ w obowiązującym stanie prawnym, w ramach jednej ustawy podatkowej, nie można zastosować jednocześnie dwóch różnych zwolnień z opodatkowania w stosunku do tego samego dochodu. Aczkolwiek powołany pkt 40b zawiera katalog instytucji, przez które wypłacane stypendia korzystają z częściowego zwolnienia z opodatkowania, to w pkt 23a lit. a/ ustawodawca konkretnie wskazał na studentów będących rezydentami Polski a przebywających czasowo za granicą i otrzymujących stypendium.

Podkreślić należy, iż podana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w złożonym wniosku i obowiązującego stanu prawnego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj