Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PP-443-172-04
z 20 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443-172-04
Data
2004.09.20



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje


Słowa kluczowe
deklaracje
nabycie wewnątrzwspólnotowe
opodatkowanie
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Jak opodatkować i rozliczyć w deklaracji VAT - 7 transakcję zakupu we Francji używanego samochodu dostawczego?


W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 13.07.2004 r. dotyczące opodatkowania i rozliczenia w deklaracji VAT - 7 transakcji zakupu we Francji używanego samochodu dostawczego Citroen Berlingo Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje, że zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy nabywcę towarów lub na ich rzecz. Jednakże przepis art. 9 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy stosuje się pod warunkiem, że nabywcą towarów jest:
a) podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT (tj. osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności) lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa wyżej, z zastrzeżeniem art. 10, a dokonująca dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a) (art. 9 ust. 2 pkt 1 lit. a) i b), pkt 2 wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług).

Zatem nabycie przez polskiego podatnika podatku od towarów i usług używanego środka transportu od podatnika VAT z innego państwa członkowskiego po dniu 01.05.2004 r. uważane jest za wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z ogólną zasadą dla tego typu transakcji, tj. towary dostarczane pomiędzy podatnikami zarejestrowanymi dla celów VAT będą opodatkowane stawką zerową w kraju wysyłki (rozpoczęcia transportu) jako wewnątrzwspólnotowa dostawa, zaś podatek należny opłacany będzie przez nabywcę towarów, według stawki obowiązującej w kraju przeznaczenia tych towarów (w tym przypadku według 22% stawki podatku VAT obowiązującej w Polsce). Podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu, stosownie do art. 103 ust. 4 ustawy o VAT, obowiązany jest bez wezwania do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek Urzędu Skarbowego. Podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła i inne należności płacone w związku z nabyciem towaru. Podatek od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stanowi zarówno podatek należny i podatek naliczony (z wyjątkiem zwolnionych lub, gdy towar służy czynnościom zwolnionym, jak i samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określonej wg. wzoru: DŁ = 357 kg + n x 68 kg, w przypadku których podatek naliczony stanowi 50% kwoty podatku, nie więcej niż 5.000 zł, zgodnie z art. 86 ust. 3 wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług). Podatnik jest także zobowiązany do przedłożenia naczelnikowi urzędu skarbowego na formularzu VAT - 23 informacji o nabytym środku transportu wraz z załączoną kopią faktury, co stanowić będzie podstawę do wydania zaświadczenia potwierdzającego uiszczenie podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu (art. 103 ust. 5 oraz art. 105 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 106 ust. 7 wyżej cytowanej ustawy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dla której podatnikiem jest nabywca winno być udokumentowane fakturą wewnętrzną.

Rozliczenie kwoty podatku należnego zapłaconego przed dniem złożenia deklaracji od wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportów następuje w deklaracji VAT - 7 (art. 99 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Natomiast sposób rozliczenia tego podatku w deklaracji VAT - 7 wynika z § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 maja 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 123, poz. 1292) i polega na wykazaniu kwoty tego podatku w poz. 37 i 38 deklaracji VAT - 7 oraz pomniejszeniu sumy podatku należnego o kwotę wykazaną uprzednio w poz. 38 tej deklaracji.

Z treści pisma wynika, że zakupił Pan we Francji używany samochód dostawczy Citroen Berilingo, który będzie używany w działalności gospodarczej. Następnie złożył informację VAT - 23 o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środków transportu dla celów wydania zaświadczenia potwierdzającego zapłatę podatku. W związku z tym otrzymał Pan zaświadczenie potwierdzające uiszczenie podatku od towarów i usług lub brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu nabycia środka transportu VAT - 25. W deklaracji VAT - 7 w poz. 41 i 42 wykazał Pan zakup ww. samochodu jako nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że zakup przez Pana używanego samochodu dla celów prowadzonej działalności gospodarczej od podatnika VAT z innego państwa członkowskiego (zakup udokumentowany fakturą VAT wystawioną przez francuskiego podatnika) jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, zgodnie z art. 9 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Dlatego też należało w złożonej deklaracji za miesiąc maj 2004 r. wykazać w poz. 30 i 31 wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru - samochodu używanego, następnie w poz. 37 i 38 kwotę podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu, zapłaconego przed złożeniem deklaracji VAT - 7 oraz w poz. 41 i 42 nabycie tego samochodu jeżeli zostanie zaliczony do środków trwały w Pana Firmie.

Jeżeli stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu jest prawdziwy to stanowisko Pana jest błędne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj