Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DF/415-568/05/FW
z 7 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-568/05/FW
Data
2005.07.07



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
obrót papierami wartościowymi
spółka akcyjna
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż akcji na okaziciela przedwojennej spółki należy traktować jako sprzedaż historycznych, kolekcjonerskich papierów wartościowych opodatkowaną 2% podatkiem od czynności cywilno-prawnych, czy jako sprzedaż akcji spółki opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 19% ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 roku – Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst. Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pana ....................... z dnia 25.05.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji Urzędu Skarbowego co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania dochodów ze sprzedaży akcji na okaziciela przedwojennej spółki, czy jako sprzedaż historycznych, kolekcjonerskich papierów wartościowych (antyków), opłacając 2% od wartości transakcji w ramach podatku od czynności cywilno-prawnych, czy traktować to jako sprzedaż akcji spółki, opłacając zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19%...

stwierdzam, że:

  • stanowisko przedstawione w wyżej wymienionym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Zdaniem podatnika zawartym w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego, akcje przedwojennej spółki, która nie prowadzi działalności od około 60 lat, nie posiada władz, nie posiada żadnych przychodów ani kosztów w okresie powojennym, należy traktować jako dokumenty historyczne, antykwaryczne, odprowadzając od wartości transakcji jedynie podatek od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2%.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż opisana wyżej spółka, której akcje nabył wnioskodawca w roku 2004 figuruje nadal w Rejestrze Spółek Handlowych, jak również, że spółka po dopełnieniu wymaganych prawem formalności może wznowić swoją działalność.

Zgodnie z art. 30b ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych m (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Zgodnie z art. 5a pkt.9) i 11) ilekroć w cytowanej wyżej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest mowa o papierach wartościowych – oznacza to papiery wartościowe, o których mowa w art. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi z dnia 21 sierpnia 1997r. ( Dz. U. z 2002r. Nr 49, poz. 447 z późniejszymi zmianami).

Papierami wartościowymi, w rozumieniu art. 3 cytowanej wyżej ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi, są:

  1. akcje, prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne, jak również inne papiery wartościowe wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego,
  2. zbywalne prawa majątkowe wynikające z papierów wartościowych, o których mowa w ust. 1,
  3. inne nie wymienione w ust. 2 prawa majątkowe, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od ceny papierów wartościowych wymienionych w ust. 1 i 2 (prawa pochodne), a w szczególności kontrakty terminowe i opcje,
  4. inne niż określone w ust. 2 i 3 prawa majątkowe od dnia dopuszczenia do publicznego obrotu, pod warunkiem, że zostaną zarejestrowane w depozycie papierów wartościowych.

W związku z powyższym opisana przez podatnika spółka w świetle przepisów kodeksu handlowego jak również kodeksu spółek handlowych nadal jest podmiotem praw i obowiązków wynikających m. in. z kodeksu handlowego jak i prawa cywilnego. Podmiotowość prawną spółki potwierdza również fakt, iż może ona po spełnieniu wymogów formalnych wznowić działalność. Stąd też brak jest podstaw prawnych do przyjęcia, że mimo braku organów spółki jak i nieprowadzenia działalności, czy też nie osiągania dochodów jak i nie ponoszenie kosztów, akcje tej spółki nie są papierami wartościowymi, lecz jedynie dokumentami historycznymi, antykwarycznymi. Zakupione przez podatnika akcje mogą dla niego stanowić wartość historyczną czy kolekcjonerską nie mniej jednak wciąż stanowią akcje spółki, a dochód z ich sprzedaży stanowi dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i podlega opodatkowaniu na podstawie art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj