Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-2/415/38/05
z 19 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-2/415/38/05
Data
2005.12.19



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
fundusz remontowy
odliczenia od podatku
podatek dochodowy od osób fizycznych
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość odliczenia od podatku dochodowego dodatkowych wpłat na fundusz remontowy wyższy od ustalonych przez Spółdzielnię w 2005 roku. W związku z kończącą się w tym roku ulgą remontową, chcielibyśmy skorzystać z odliczenia od podatku dochodowego, wpłacając w tym roku jednorazowo zaliczki na poczet przyszłorocznych kosztów.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z tytułu odliczeń od podatku dochodowego dodatkowych wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy w 2005 roku, zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, podatek dochodowy zmniejsza sie, jeżeli podatnik poniósł w roku podatkowym wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

W przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej odliczenie stosuje się na podstawie dowodu wpłat, za który można uznać zarówno przelew bankowy, przekaz pocztowy, jak również dokument wpłaty w kasie wspólnoty mieszkaniowej.
Ponieważ treść przepisu nie wiąże prawa do odliczenia wpłat z okresem, którego one dotyczą, możliwe jest odliczenie wpłat dotyczących zarówno lat ubiegłych, jak i przyszłych. Istotne jest jedynie, aby zostały wniesione w roku podatkowym, za który podatnik chce skorzystać z odliczenia (oczywiście w granicach obowiązującego limitu, tj. 5.670,00 zł), oraz były w odpowiedni sposób udokumentowane.
Istotne w niniejszej sprawie jest również to, żeby spółdzielnia (wspólnota) nie dokonały przerachowania wpłaconych kwot na fundusz remontowy na inne zaległości (w przypadku posiadania zaległości) osoby wpłacającej lub nie dokonały zwrotu wpłaconych kwot (w 2005 roku i latach następnych). W takiej sytuacji wpłacający miałby prawo do odliczenia tylko kwoty zaliczonej na fundusz remontowy, a w przypadku zwrotu musiałby dokonać korekty zeznania lub doliczyć zwrot do zeznania podatkowego za lata następne.

W związku z tym postanawiam jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj