Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dębicy
PO I 415/27/2005
z 23 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO I 415/27/2005
Data
2005.09.23



Autor
Urząd Skarbowy w Dębicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
objęcie udziałów
rozwiązanie umowy
spółka jawna
udział w spółce jawnej
zmiana wspólnika


Pytanie podatnika
Spółka jawna została aportem wniesiona do spółki z o.o. w zamian za udziały, które stanowią jedyny majątek spółki jawnej. Czy rozwiązanie spółki jawnej, której jedynym majątkiem są udziały w spółce z o.o. spowoduje powstanie obowiązku w podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. czy objęcie tych udziałów będzie traktowane jako przychody z kapitałów pieniężnych?


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 17 ust. 1 pkt 9 oraz art. 24 ust. 5, art. 30a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy, po rozpatrzeniu pana wniosku z 18.08.2005 r. dotyczącego zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie objętej wnioskiem postanawia uznać za prawidłowe stanowisko podatnika w kwestii braku obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z likwidacją działalności gospodarczej przez spółkę jawną, której jedynym majątkiem są udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

W dniu 18.08.2005 r. zwrócił się pan (będąc jednym z trzech wspólników spółki jawnej) o wydanie wiążącej interpretacji przepisów ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie przedstawionej w piśmie. Przedmiotem wniosku miała być odpowiedź na pytanie: czy rozwiązanie spółki jawnej, której jedynym majątkiem na dzień składania wniosku są udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością spowoduje powstanie obowiązku w podatku dochodowym od osób fizycznych; udziały w spółce kapitałowej w miejsce spółki jawnej obejmą jej dotychczasowi udziałowcy. Przedstawiając stan faktyczny podatnik podał, iż przedsiębiorstwo spółki jawnej zostało wniesione aportem do sp. z o.o. w zamian za udziały, które obecnie stanowią jedyny majątek spółki jawnej. Obecnie wspólnicy spółki jawnej zamierzają rozwiązać spółkę i objąć na własność posiadane przez nią udziały. Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy rozwiązanie spółki jawnej, której jest udziałowcem, a której jedynym majątkiem są udziały w spółce z o.o. i objęcie na własność posiadanego udziału w spółce jawnej spowoduje powstanie przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Po analizie stanu faktycznego przestawionego przez stronę tutejszy organ podatkowy uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W odpowiedzi na zapytanie należy stwierdzić, iż art. 158 § 1 kodeksu spółek handlowych przewiduje możliwość pokrycia wkładu niepieniężnego aportem. Jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziału ma być w całości albo w części wkład niepieniężny (aport), umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport. Przedmiotem aportu do sp. z o.o. może być także majątek spółki osobowej, jaką jest spółka jawna, co miało miejsce w przedstawionym przypadku.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów objętych za wkład niepieniężny, a gdy przedmiotem aportu jest przedsiębiorstwo jako całość wniesienie aportu nie podlega opodatkowaniu.

Spółka jawna z chwilą zarejestrowania aportu w Krajowym Rejestrze Sądowym staje się udziałowcem spółki z o.o. i partycypuje w zyskach i stratach na zasadach określonych w statucie. Na moment objęcia udziałów w spółce z o.o. przez spółkę jawną nie ustala się dochodu i nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych u wspólników spółki jawnej. Z tytułu udziału w zyskach osób prawnych i dywidend wspólnicy spółki jawnej pozostają zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnikami 19-procentowego zryczałtowanego podatku dochodowego. Wspólnicy spółki jawnej mogą zdecydować w podjętej uchwale o zakończeniu działalności spółki jawnej poprzez jej likwidację w oparciu o art. 67 § 1 k.s.h, w związku z art. 58 k.s.h . Z chwilą wykreślenia spółki jawnej z Krajowego Rejestru Sądowego (spowodowanej jej likwidacją) następuje zamiana dotychczasowego wspólnika spółki jawnej na osoby fizyczne będące uprzednio wspólnikami spółki jawnej z jednoczesnym objęciem udziałów wg złożonego oświadczenia woli w spółce z o.o. Powyższa czynność nie może spowodować obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż nie mieści się w katalogu wymienionym w art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Objęcie udziałów w spółce z o.o. przez byłych wspólników spółki jawnej, jako osoby fizyczne, po likwidacji spółki jawnej, nie zmienia ich statusu, gdyż nadal, w świetle art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozostają oni podatnikami 19-procentowego zryczałtowanego podatku dochodowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj