Interpretacja Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu
PM-436-3/05
z 15 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM-436-3/05
Data
2005.11.15



Autor
Urząd Skarbowy w Inowrocławiu


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Przedmiot podatku

Podatek od spadków i darowizn --> Obowiązek podatkowy --> Podmioty zobowiązane

Podatek od spadków i darowizn --> Płatnicy --> Obowiązki notariusza

Podatek od spadków i darowizn --> Obowiązek podatkowy --> Powstanie obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
darowizna
gospodarstwo rolne
spadek
umowa darowizny


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji, gdy podatnik nabędzie spadek po zmarłej A... będzie musiał opłacić zaległe „składki” od zawartych umów darowizn.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu w odpowiedzi na Pani pismo z dnia 18.08.2005 r. uzupełnione w dniu 12.09.2005 r. i 04.11.2005 r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od spadków i darowizn stwierdza, że:

  • stanowisko Pani w przedmiocie opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn nabycia w drodze umowy darowizny gospodarstwa rolnego oraz nabycie majątku w drodze spadku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.08.2005 r. wpłynął do tut. organu podatkowego Pani wniosek z dnia 18.08.2005r. o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedłożonego stanu faktycznego wynika, że: w dniu 27 lutego 1989r. miała miejsce umowa przekazania gospodarstwa rolnego o powierzchni ogólnej 6.08,00 ha położonego w ... (Kw nr ...) przez Panią A... (matka), jako darczyńcę na rzecz B... (syn), jako obdarowanego. Wyżej opisana nieruchomość była następnie przedmiotem umowy darowizny zawartej w dniu 24 listopada 1992r. Pomiędzy B... (ojciec), jako darczyńcą a C... ( syn ), jako obdarowanym.

Ponadto nabyła Pani prawo do spadku po zm. A... w #189; części zgodnie z postanowieniem sądu z dnia 08.03.2005 r. Przedmiotem spadku według Pani jest dom mieszkalny wraz z budynkami gospodarczymi.

Pytanie podatnika brzmi: czy w sytuacji, gdy podatnik nabędzie spadek po zmarłej A... będzie musiał opłacić zaległe „składki” od zawartych umów darowizn...

Zdaniem podatnika: od przedmiotowych umów darowizn podatek od spadków i darowizn był należny i powinni go uiścić obdarowani, a w przypadku nabycia majątku w drodze spadku podatek od spadków i darowizn jest należny i powinien uiścić go spadkobierca.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu w oparciu o wyżej przedstawiony stan faktyczny dokonuje interpretacji prawa podatkowego w przedmiocie pytania postawionego przez podatnika.

Ze względu na doniosłe znaczenie przeniesienia własności nieruchomości dla samych stron, jak również w tym celu, aby państwo mogło sprawować kontrolę nad stanem własności gruntów, art. 158 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przewiduje dla umowy przenoszącej własność nieruchomości wymóg formy aktu notarialnego. Nie zachowanie tej formy powoduje nieważność umowy (art. 75 § 2 k.c.). W związku z powyższym przeniesienie własności nieruchomości rolnej o powierzchni 6.08,00 ha położonej w ... (Kw Nr ...) dla swojej skuteczności wymagało zawarcia umowy w formie aktu notarialnego, co miało miejsce przy przekazaniu przez A... gospodarstwa rolnego dla B... w dniu 27 lutego 1989r. oraz przy darowiźnie tegoż gospodarstwa rolnego przez B... na rzecz C.... Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. podatku od spadków i darowizn notariusze są płatnikami podatku od spadków i darowizn od czynności dokonanej w formie aktu notarialnego. W/w ustawa o podatku od spadków i darowizn nakłada na notariusza z chwilą sporządzenia aktu notarialnego obowiązek obliczenia i pobrania należnego podatku lub zgodnie z § 5 ust.3 (obowiązującego w dacie dokonania wymienionych darowizn) rozporządzenia Ministrów Sprawiedliwości i Finansów z dnia 07 luty 1984 r. w sprawie poboru przez notariusza podatku od spadków i darowizn (M. P. Nr 6, poz. 49), podania w treści aktu notarialnego podstawy prawnej zwolnienia od podatku.

Z przedstawionego stanu faktycznego i przedłożonych dokumentów (odpis z Księgi Wieczystej Nr ...) wynika, że nie jest Pani stroną wyżej opisanych umów darowizn, a więc nie ciąży na Pani obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn z tytułu ich zawarcia, gdyż zgodnie z art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na obdarowanym i darczyńcy, czyli na stronach umowy darowizny.

Natomiast nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej tytułem spadku podlega podatkowi od spadków i darowizn na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku od spadków i darowizn. Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych (art. 5 w/w ustawy) i powstaje – przy nabyciu w drodze dziedziczenia – z chwilą przyjęcia spadku (art. 6 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy).

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 maja 2001r. w sprawie obowiązku składania zeznań podatkowych przez podatników podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2001r. Nr 40 poz. 462 z późn. zm. ) w § 2 nakłada na podatników tego podatku obowiązek składania zeznań podatkowych o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych tytułem spadku właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Podatek od spadków i darowizn ustalany jest dla spadkobiercy w oparciu o złożone zeznanie podatkowe i z uwzględnieniem udziału spadkowego jaki mu przysługuje na podstawie prawomocnego postanowienia sądu o nabyciu spadku po zmarłym.

Wobec powyższego nabywając prawo do spadku po zmarłej osobie była Pani zobowiązana w wymienionym terminie – 1 miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia sądowego - złożyć zeznanie podatkowe o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych w drodze spadku.

Tutejszy organ podatkowy zastrzega, że przedstawiona interpretacja ma zastosowanie jedynie w takim zakresie w jakim opis sytuacji odpowiada stanowi faktycznemu.

Powyższa odpowiedź odzwierciedla stan prawny na dzień udzielenia odpowiedzi.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, powyższa interpretacja nie jest dla Pani wiążąca. Jeżeli jednak zastosuje się Pani do powyższej interpretacji organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej Pani zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia powyższego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Powyższa interpretacja jest jednak wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej.

Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy Pani prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu w terminie siedmiu dni od dnia jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj