Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/PP1/443-175/05/AW
z 18 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/PP1/443-175/05/AW
Data
2005.10.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
biegły
usługi medyczne
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Zdaniem Strony, ponieważ badanie sądowo psychiatryczne jest badaniem klinicznym nie powinno być objęte podatkiem VAT. W świetle bowiem ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług zgodnie z załącznikiem nr 4 usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU 85.12) zwolnione są od podatku od towarów i usług.


P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w związku z pismem Strony z dnia 12.07.2005r. (wpływ do tut. Urzędu w dniu 19.07.2005r.) uzupełnionym pismem z dnia 11.08.2005r. (wpływ do tut. Urzęduw dniu 22.08.2005r.) oraz z dnia 24.08.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług


postanawia


- uznać stanowisko Strony przedstawione w w/w piśmie z dnia 24.08.2005r. za prawidłowe.


Uzasadnienie


Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, iż jest biegłym sądowymz zakresu psychiatrii. Badania ambulatoryjne i obserwacje szpitalne odbywają się w placówkach służby zdrowia na zlecenie prokuratur i sądów. O ile badanie zlecone jest imiennie, biegły zaprzysiężony nie może się uchylić od badania i wydania opinii na piśmie. Ocena stanu psychicznego podejrzanego prowadzona jest w takiej samej zasadzie jak osób przyjmowanych ambulatoryjnie lub leczonych szpitalnie. Jest to typowe badanie lekarskie. Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi zaklasyfikował prowadzoną przez Stronę działalność polegającą na wykonaniu przez lekarza specjalistę opinii sądowo-lekarskiej na zlecenie sądów i prokuratury w grupowaniu PKD 85.12.Z „Praktyka lekarska”. Prokuratury i sądy regulują wynagrodzenie biegłego za konkretne opinie według własnego uznania merytorycznej opinii.

Zdaniem Strony, ponieważ badanie sądowo psychiatryczne jest badaniem klinicznym nie powinno być objęte podatkiem VAT. W świetle bowiem ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług zgodnie z załącznikiem nr 4 usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU 85.12) zwolnione są od podatku od towarów i usług.

W ustawie o podatku od towarów i usług przewidziano zwolnienia dla pewnych rodzajów działalności gospodarczej. W świetle uregulowań zawartych w art. 43 ust. 1 zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Zgodnie z pozycją 9 w/w załącznika zwalnia się od podatku VAT usługi (PKWiU ex 85) w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych.
Ponieważ prowadzona przez Stronę działalność polegającą na wykonaniu przez nią, jako lekarza specjalistę, opinii sądowo-lekarskiej na zlecenie sądów i prokuratury została zaklasyfikowana w grupowaniu PKWiU 85.12 - działalność ta jest działalnością zwolnionąz podatku od towarów i usług na podstawie w/w art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.
Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.
W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Pouczenie

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia(art. 236 Ordynacji podatkowej). Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj