Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR1/443-437b/05/LS
z 24 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR1/443-437b/05/LS
Data
2005.11.24



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura VAT
korekta faktury
nabycie wewnątrzwspólnotowe
towar wybrakowany
waluta obca


Pytanie podatnika
Co oznacza wystawienie faktury w terminie, o którym mowa w § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, iż dokonuje Ona wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W przypadku otrzymania towaru niezgodnego z zamówieniem lub otrzymania towaru uszkodzonego, czy też błędu w cenie Strona otrzymuje faktury korygujące. W związku z tym, że przy przeliczaniu kwot na fakturach wyrażonych w obcej walucie będzie miał zastosowanie § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz 970 ze zm.) Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż wystawienie faktury w terminie, o którym mowa ww. przepisie, oznacza wystawienie faktury przez podatnika od wartości dodanej najpóźniej przed powstaniem obowiązku podatkowego u podatnika, u którego stanowią one wewnątrzwspónotowe nabycie towarów lub import uslug.

W § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) uregulowano sposób przeliczania kwot w przypadkach wykazywania ich na fakturze w walucie obcej. Na podstawie ust. 1 § 37 rozporządzenia kwoty wyrażone na fakturze w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. W przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się w myśl ust. 3 ww. paragrafu na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Na podstawie ust. 4 § 37 ww. przepisy stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, lub import usług. Natomiast zasady wystawiania faktur zostały uregulowane w § 8 - § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 768). Co do zasady fakturę wystawia się na podstawie § 13 ust. 1 ww. rozporządzenia nie później niż siódmego dnia od wydania towaru lub wykonania usługi.

Należy jednakże podkreślić, iż przepisy zawarte w rozporządzeniu z dnia 25 maja 2005 r., jak i z dnia 27 kwietnia 2004 r. dotyczą podatników podatku od towarów i usług. Zgodnie z § 2 pkt 2 ww. rozporządzeń ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o podatniku, rozumie się przez to podatnika podatku od towarów i usług. W żadnym razie przepisy te nie odnoszą się do podatników od wartości dodanej.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż wystawienie faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, o którym mowa w § 37 ust. 1 ww. rozporządzenia Ministra Finansów, oznacza wystawienie faktur przez podatnika podatku od towarów i usług zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 768).

Natomiast w przypadku, o którym mowa w ust. 4 § 37 rozporządzenia, faktura jest wystawiona w terminie, jeżeli została ona wystawiona przez podatnika od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze w terminie, w którym zgodnie z przepisami regulującymi funkcjonowanie tych podatków podatnik ten był obowiązany do jej wystawienia.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego zauważa, iż w myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przy czym przez “prawo podatkowe” należy zgodnie z art. 3 pkt 2 w/w ustawy rozumieć przepisy ustaw podatkowych oraz wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj