Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chrzanowie
PP.UE.406/1/05
z 11 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP.UE.406/1/05
Data
2005.07.11



Autor
Urząd Skarbowy w Chrzanowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
stawki podatku
transport powietrzny
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Czy jest usługą międzynarodowego transportu osób przewóz osób środkiem transportu lotniczego na trasie Katowice-Paris-Beauvais oraz z powrotem, gdy firmą transportową jest firma węgierska, a za zakupione przez internet miejsca w samolocie, Spółka otrzymała zamiast biletów fakturę w polskich złotych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13.04.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 13.04.2005 r. Podatnik - Spółka Jawna X wystąpiła z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego usług transportu międzynarodowego osób w przewozach lotniczych art. 83 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535).

Spółka w piśmie prosiła o wyjaśnienie czy jest usługą międzynarodowego transportu osób, przewóz osób środkiem transportu lotniczego na trasie Katowice - Paris - Beaiwais oraz z powrotem, gdy firmą transportową jest firma węgierska, a za zakupione przez Internet miejsca w samolocie, otrzymano zamiast biletów fakturę w polskich złotych z adnotacją: zwolnione z VAT zgodnie z § 12a oraz 29c węgierskiej ustawy o VAT. Faktura ta nie zawiera również nr NIP unijnego Spółki, tylko zwykły nr polski.

Spółka X stoi na stanowisku, że na podstawie art. 83 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, jest to usługa w transporcie międzynarodowym osób, gdyż za wykonaną usługę otrzymała fakturę, która spełnia wszelkie warunki jakie musi posiadać bilet lotniczy. Spółka uważa, iż nie powinna opodatkować wyżej wymienionej usługi i nie stanowi to importu usług, gdyż nie podlega polskiej ustawie o podatku od towarów i usług.

Do pisma Spółka dołączyła kserokopie dwóch faktur VAT (wystawionych w dniach: jedna 19.03.2005 r., druga 20.03.2005 r.) przez Z., na rzecz X Sp. J. za usługi lotnicze. Na przedmiotowych fakturach nie podano nazwisk osób korzystających z przelotu.

Biorąc pod uwagę opisany powyżej stan faktyczny i dokonując analizy przedstawionych w piśmie okoliczności - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie informuje, co następuje.

Zgodni z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Opodatkowaniu wyżej wymienioną stawką podlegają usługi transportu międzynarodowego, którymi zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 2 są: przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego. Przepis art. 83 ust. 5 pkt 4 powołanej wcześniej ustawy precyzuje, iż dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia tych usług, są: w przypadku transportu osób - międzynarodowy bilet lotniczy, promowy, okrętowy lub kolejowy, wystawiony przez przewoźnika na określoną trasę przewozu dla konkretnego pasażera.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz przedstawione przepisy - stanowisko Podatnika nie jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika / płatnika / inkasenta / następcy prawnego podatnika / osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj