Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sopocie
PP/443-35/05
z 13 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-35/05
Data
2005.06.13



Autor
Urząd Skarbowy w Sopocie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
miejsce świadczenia usług
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy podlega odliczeniu od podatku należnego podatek naliczony VAT zawarty fakturach zakupu przez Spółkę?


P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 927 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29 kwietnia 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego dotyczącego świadczenia usług poza terytorium kraju

stwierdzam, że:

stanowisko podatnika przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

W złożonym w tut. organie podatkowym piśmie z dnia 29 kwietnia 2005r. Podatnik przedstawił stan faktyczny z którego wynika, iż firma prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski w formie Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jest podatnikiem VAT i wykonuje usługi w Niemczech. Prowadzona tam działalność jest wykonywana przez oddelegowanych pracowników zatrudnionych w Spółce i podlega opodatkowaniu według przepisów niemieckich:

  • Podatek od osób fizycznych,
  • Podatek od osób prawnych,
  • Podatek od prowadzonej działalności gospodarczej.

Za wykonywane przez Spółkę usługi na terytorium Niemiec odprowadzany jest podatek VAT zgodnie z § 13 (1) nr 1 w powiązaniu (2) niemieckiej ustawy o podatku obrotowym przez przedsiębiorstwo na rzecz, którego wykonywane są usługi.

W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, zgodnie z podpisaną umową między Rzeczypospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w dniu 14.05.2003r. jest sporządzany oddzielny bilans dotyczący prowadzonej tam działalności, który następnie zostaje połączony z bilansem Spółki (zgodnie z art. 20 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Z tytułu prowadzonej działalności na terytorium Niemiec powstają koszty ponoszone przez Spółkę na terenie Polski, którymi następnie Spółka obciąża firmę prowadzącą działalność na terenie Niemiec, które z kolei są ujęte w bilansie niemieckim. Wydatki te związane są z zakupem między innymi:

  • odzieży roboczej,
  • wyposażenia w narzędzia,
  • opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS.

Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy podlega odliczeniu od podatku należnego podatek naliczony VAT zawarty w tych fakturach zakupu przez Spółkę.

Zdaniem wnioskodawcy, Spółka jest uprawniona do odliczenia naliczonego podatku VAT z tytułu ponoszonych wydatków w kraju na rzecz działalności za granicą naszego kraju.

W uzasadnieniu swojego stanowiska Podatnik powołuje się na art. 86 ust.6 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. który stanowi, że Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jeżeli usługi te dotyczą: dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju.

Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, oraz przedstawiony przez podatnika stan faktyczny tutejszy organ podatkowy stwierdza, co następuje:

W art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz. 535 ze zm.) postanowiono, że "w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust.17 i 19 oraz art. 124"

Zgodnie z art. 86 ust.2 wyżej cytowanej ustawy - "kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust.3 -7:

  1. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  2. a) z tytułu nabycia towarów i usług,
    b) potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
    c) od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust.4;
  3. w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego;
  4. zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust.6;
  5. kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów"

Zgodnie z art. 86 ust.8 ustawy o podatku od towarów i usług - "Podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust.2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą:

  1. dostawy towarów i świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.
  2. Czynności, o których mowa w art. 7 ust.3 - 7".

Mając powyższe na uwadze tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż w przedstawionym stanie faktycznym podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów zrealizowanych w kraju ( w tym zaimportowanych), które zostały wykorzystane do wykonania danej usługi za granicą, z zastrzeżeniem spełnienia niżej wymienionych warunków:

  • podatnikowi przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku w Polsce, gdyby usługa ta była wykonana w Polsce,
  • podatnik dysponuje dokumentami, z których wynika związek odliczonego podatku z usługami świadczonymi poza terytorium Polski.

Zatem tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Podatnika we wniosku z dnia 29 kwietnia 2005r. jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego i postanawia jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj