Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
US.IX/443-60/MWA/05
z 29 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.IX/443-60/MWA/05
Data
2005.11.29



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja --> Zgłoszenie rejestracyjne

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
ewidencja środków trwałych
podział
podział majątku


Pytanie podatnika
Jakie skutki podatkowe w podatku od towarów i usług spowoduje rozdział majątku małżonków prowadzących dotychczas działalność w formie tzw. „spółki małżeńskiej”?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 7 ust. 1, art. 86 ust. 1, art. 96, ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 10.10.2005 r. oraz uzupełnienia do wniosku z dnia 14.11.2005 r. oraz z dnia 17.11.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 10.10.2005 r. do tut. urzędu wpłynął wniosek Podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika.

We wniosku Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:Wnioskodawcy prowadzą przedsiębiorstwo wielobranżowe (pełna księgowość) na podstawie wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w Gminie Krasiczyn, natomiast przepisy wprowadzające ustawę o działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. nr 173, poz. 1808) obligują, by wszystkie podwójne wpisy (małżeńskie) zostały z ewidencji wykreślone do końca 2005 r.W uzupełnieniu do wniosku z dnia 14.11.2005 r. oraz z dnia 17.11.2005 r. podatnik przedstawił stan faktyczny w następujący sposób:

  • W listopadzie 2005 r. dokonane zostaną niezbędne zmiany w ewidencji działalności gospodarczej. W wyniku tych zmian zarejestrowane będą dwa odrębne podmioty gospodarcze – przedsiębiorcy opodatkowane na zasadach ogólnych stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. nr 14 z 2000 r., poz. 178 ze zm.), tj.: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „P P” D B z dotychczasowym nr NIP i REGON oraz Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „P P” A B z innymi nr NIP i REGON. Do dnia 30.11.2005 r.: Pani D B dokona aktualizacji danych:
  • osoby fizycznej prowadzącej samodzielnie działalność gospodarczą NIP-1;
  • zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R;
  • ewentualnie miejsc prowadzenia działalności gospodarczej NIP-C i posiadanych rachunków bankowych NIP-B,
    Pan A B dokona:
  • zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R;
  • aktualizacji danych osoby prowadzącej samodzielnie działalność gospodarczą NIP-1;
  • rejestracji miejsc prowadzenia działalności NIP-C;
  • przedstawienia posiadanych rachunków bankowych NIP-B.
  • Pani D B przekaże dnia 01.12.2005 r. nieodpłatnie majątek trwały tj. nieruchomości (budynki i grunty) wg ceny ewidencyjnej (za cenę ewidencyjną uważa się księgowa wartość netto – wartość początkowa pomniejszona o umorzenie) do nowo utworzonego przedsiębiorstwa Pana A B oraz samochód Nissan Patrol 2,8TD nr rej. R. Dla udokumentowania tej transakcji dla potrzeb podatku VAT zostanie wystawiona faktura VAT sprzedaży nieruchomości. Zdaniem Podatnika faktura ta nie powinna być brana pod uwagę przy rozliczeniu podatku dochodowego.
  • Od dnia 01.12. 2005 r. Pan A B będzie płatnikiem podatku od towarów i usług.
  • Po dniu 01.12.2005 r.:
  • Państwo D i A B dokonają notarialnego zniesienia małżeńskiej wspólnoty majątkowej;
  • Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „P P” A B wynajmie pomieszczenia i powierzchnie magazynowe Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu „P P” D B”;
  • Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „P P” A B wprowadzi majątek do ewidencji środków trwałych.

Pytanie Podatnika: Jakie skutki podatkowe spowoduje ww. rozdział w podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku od towarów i usług oraz w formalnościach natury podatkowo-księgowej, tj. wzajemnego przekazywania majątku w postaci środków trwałych, wyposażenia, towarów, który był wspólnym przed przekształceniem...

    Stanowisko Podatnika:Wnioskodawca przedstawia stanowisko, iż pierwszy z małżonków będzie figurował pod dotychczasowym numerem w organie ewidencyjnym, będzie też sukcesorem i kontynuatorem w podatku VAT (ten sam nr NIP). Drugi małżonek tworzy nowy niezależny podmiot gospodarczy, który będzie rejestrowany dla potrzeb podatku VAT od początku. W takiej sytuacji pierwszy z małżonków, który będzie kontynuował działalność na podstawie tego samego numeru wpisu do ewidencji, nie ma obowiązku sporządzać remanentu likwidacyjnego.Dzień „przekształcenia” czyli wykreślenia za wspólnego wpisu jednego z małżonków spowoduje zakończenie okresu rozliczeniowego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie wymaga to sporządzenia spisu z natury towarów handlowych na ten dzień.Współmałżonek zaprzestający działalności rozliczy podatek dochodowy wynikający z jego udziału w obliczonym dochodzie i sporządzi ostatnią deklarację PIT- 5. Natomiast współmałżonek kontynuujący działalność dokona również zamknięcia okresu rozliczeniowego (dochód będzie obliczany dwustopniowo) do momentu przekształcenia i po przekształceniu.Ewentualne przekazanie majątku trwałego i obrotowego drugiemu podmiotowi odbywać się będzie przez sprzedaż (faktury VAT) ze wszystkimi konsekwencjami dla takich transakcji:
  • podmiot przekazujący rozliczy podatek VAT należny,
  • podmiot przejmujący odliczy VAT naliczony.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu potwierdza prawidłowość stanowiska Podatnika w części dotyczącej podatku od towarów i usług. W świetle przedstawionego przez Podatników stanu faktycznego, zmiana sposobu rejestracji małżonków w ewidencji działalności gospodarczej nie spowoduje zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, przez zarejestrowanego dla potrzeb VAT małżonka, który nadal będzie kontynuował tę działalność. W tym przypadku nie znajdzie także zastosowania przepis art. 14 ust. 1 ww. ustawy o VAT, na podstawie którego opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów w przypadku:

  • rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej nie mającej osobowości prawnej,
  • zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Tak więc, nie wystąpi w tym przypadku obowiązek zapłaty podatku VAT z tytułu zakończenia działalności gospodarczej. Ponadto, skoro z ewidencji działalności gospodarczej zostaje wykreślony małżonek, który nie był zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, nie wystąpi na gruncie przepisów ustawy o VAT obowiązek rozliczania podatku z tego tytułu.Małżonek, który nie był zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, rozpoczynając samodzielną działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług jest obowiązany, zgodnie z art. 96 ustawy o VAT, przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3 ww. artykułu.

Przekazanie majątku trwałego i obrotowego do nowo utworzonego przedsiębiorstwa (męża), zgodnie z art. 7 ustawy o VAT stanowiło będzie dostawę towarów. W myśl art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zgodnie z art. 5 ust. 2 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
  3. jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zgodnie z art. 106 ww. ustawy o VAT, podatnicy podatku od towarów i usług dostawę towarów winni udokumentować fakturą wystawioną na zasadach określonych w ust. 1 powołanego artykułu.Ponadto, nabywcy towarów, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary te będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Interpretacja dotycząca skutków rozdziału w podatku dochodowym od osób fizycznych zostanie wydana odrębnym postanowieniem.Interpretacja niniejsza dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku, odnosi się do przestawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego, który był przedmiotem interpretacji.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj