Interpretacja Urzędu Skarbowego w Cieszynie
pdfn/415-6/05/180149
z 28 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
pdfn/415-6/05/180149
Data
2005.11.28



Autor
Urząd Skarbowy w Cieszynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
nabycie prawa
utrata prawa do odliczenia


Pytanie podatnika
Czy w związku ze skróceniem okresu oszczędzania, przy jednoczesnym zachowaniu minimum 36 miesięcznego okresu oszczędzania, należy zwrócić kwotę ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych związaną z tą formą oszczędzania?


Z pisma wynika, iż w dniu 30 listopada 2001 r. Podatnik podpisał z Kasą Mieszkaniową XXX SA w (...) umowę o kredyt kontraktowy nr 000/000000/2001/00. Umowa została zawarta na czas określony, tj. do dnia 31.12.2016 r. Czyli planowany okres oszczędzania wynosił 182 miesiące. Obecnie sytuacja finansowa podatnika uległa poprawie, wobec czego zamierzoną inwestycję na cele mieszkaniowe, mógłby przeprowadzić już w 2008 r. W takim wypadku niezbędne byłoby skrócenie czasu oszczędzania.

Podatnik uważa, iż w przypadku skrócenia czasu oszczędzania w kasie mieszkaniowej, jednak z zachowaniem minimum 36 miesięcznego okresu, o którym mówi ustawa z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 133, poz. 654) ulga w podatku dochodowym od osób fizycznych nie podlega zwrotowi i stanowi prawidłowe zrealizowanie celów systematycznego oszczędzania pod warunkiem wydatkowania pieniędzy w terminach i w celach zawartych w ww. ustawie.
Ponadto podatnik oświadczył, iż w przedmiotowym zakresie nie toczy się żadne postępowanie podatkowe.

Zgodnie z ustawa z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) została zlikwidowana tzw. duża ulga mieszkaniowa (w tym omawiane odliczenie), z zachowaniem tzw. praw nabytych. W przypadku omawianej ulgi prawa nabyte reguluje art. 4 ust. 3 powołanej powyżej ustawy.
Ustawa podatkowa przewiduje sytuacje, w których powstawał (i powstaje nadal w związku z kontynuacją odliczenia) obowiązek zwrócenia przedmiotowej ulgi. Na podstawie art. 27a ust. 13 pkt 4 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na systematyczne gromadzenie oszczędności w kasie mieszkaniowej, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę, zobowiązany jest do doliczenia do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.
Z powołanego powyżej przepisu wynika zatem, iż prawo do omawianej ulgi przysługuje o ile oszczędzanie następuje według zasad określonych w odrębnych przepisach to jest według zasad ustalonych w ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego – utrata prawa do ulgi nie następuje, gdy wycofana kwota (po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania) została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę.
Cele systematycznego oszczędzania definiuje art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 roku Nr 98, poz. 1070). Jednocześnie § 2 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1996 r. w sprawie ogólnych warunków umów o kredyt kontraktowy (Dz. U. Nr 68, poz. 330) przewiduje możliwość zmian postanowień umowy o kredyt kontraktowy.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż w przypadku skrócenia okresu oszczędzania w kasie mieszkaniowej i wycofania kwot zgromadzonych na rachunku kasy przed upływem minimalnego okresu systematycznego oszczędzania (36 miesięcy - art. 10 ust. 1 ww. ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego), powstaje obowiązek doliczenia uprzednio odliczonych kwot podatku do podatku należnego za rok, w którym nastąpiło wycofanie oszczędności. Wycofanie oszczędności po upływie minimalnego okresu systematycznego oszczędzania (36 miesięcy) i wydatkowanie ich na cele systematycznego oszczędzania nie spowoduje utraty prawa do ulgi podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj