Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-337/1/05
z 29 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-337/1/05
Data
2005.11.29



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
przedstawiciel podatkowy
przedstawicielstwa
przedstawicielstwa osób zagranicznych


Pytanie podatnika
Wnioskująca stoi na stanowisku, iż przedmiotowa transakcja jest dla Podatnika typową transakcją krajową. Jak podnosi Podatnik, dokumentując przedmiotową transakcję, Wnioskująca wystawia fakturę ze stawką 22 % podatku od towarów i usług, natomiast kontrahent austriacki, poprzez pełnomocnika, w związku z w/w sprzedażą rozlicza się z podatku VAT naliczonego z polskim urzędem skarbowym. Mając na uwadze powyższe, w opinii Podatnika, w opisanym stanie faktycznym nie dochodzi do transakcji wewnątrzwspólnotowej pomiędzy Wnioskującą a kontrahentem austriackim. W związku z powyższym Podatnik zwraca się o potwierdzenie słuszności prezentowanego stanowiska.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 ze zm.),

po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, w części dotyczącej uznania przeprowadzonej transakcji sprzedaży pomiędzy Wnioskującą a kontrahentem austriackim za transakcję krajową.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego, wynika iż Wnioskująca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej sprzedaje kontrahentowi austriackiemu towar, który jest dostarczany bezpośrednio do odbiorcy we Francji. Na fakturze dokumentującej przedmiotową czynność sprzedawcą jest Spółka, kupującym i płatnikiem firma austriacka, miejscem odbioru towaru jest Francja i firma francuska. Firma austriacka sprzedaje towar firmie francuskiej, która otrzymuje wysłany przez Wnioskującą towar wraz z fakturą wystawioną przez firmę austriacką. Kontrahent Podatnika, firma austriacka, jest podatnikiem VAT - posiada polski numer identyfikacyjny nadany przez Drugi Urząd Skarbowy w Warszawie.

Wnioskująca stoi na stanowisku, iż przedmiotowa transakcja jest dla Podatnika typową transakcją krajową. Jak podnosi Podatnik, dokumentując przedmiotową transakcję, Wnioskująca wystawia fakturę ze stawką 22 % podatku od towarów i usług, natomiast kontrahent austriacki, poprzez pełnomocnika, w związku z w/w sprzedażą rozlicza się z podatku VAT naliczonego z polskim urzędem skarbowym. Mając na uwadze powyższe, w opinii Podatnika, w opisanym stanie faktycznym nie dochodzi do transakcji wewnątrzwspólnotowej pomiędzy Wnioskującą a kontrahentem austriackim.

W związku z powyższym Podatnik zwraca się o potwierdzenie słuszności prezentowanego stanowiska.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Zgodnie z regulacją art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl przepisów art. 7 ust. 1 przywoływanej ustawy podatkowej, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do art. 13 ust. 1 w/w ustawy podatkowej, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Zgodnie zaś z normą art. 13 ust. 2 przywoływanej ustawy podatkowej, przepis ust. 1 stosuje się, pod warunkiem że nabywca towarów jest:

1) podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

2) osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

3) podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionymi w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe zharmonizowane, które, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;

4) podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.

Mając na uwadze powyższe unormowania, należy stwierdzić, iż przedmiotowa transakcja dostawy towarów nie spełnia przesłanek umożliwiających zastosowanie do niej regulacji dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W przedstawionym stanie faktycznym, kontrahent Podatnika (podmiot austriacki) posługuje się bowiem polskim numerem identyfikacyjnym, rozliczając się z podatku VAT w polskim urzędzie skarbowym. Stosownie do powyższego, przedmiotową transakcję należy potraktować jako transakcję krajową i opodatkować stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22 %.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj