Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PB-PDFO/423/300/P/05/GA
z 19 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PB-PDFO/423/300/P/05/GA
Data
2005.12.19



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
nagrody
obowiązek płatnika
pracownik
stosunek pracy
świadczenia na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Czy przyznane pracownikom nagrody z tytułu wygranej w konkursie zorganizowanym przez pracodawcę stanowią przychód ze stosunku pracy?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) stwierdzam, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 8.11.2005r., który wpłynął do tutejszego Urzędu w dniu 17.11.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wydanych pracownikom nagród rzeczowych w związku ze zorganizowanym przez pracodawcę konkursem jest prawidłowe.

W dniu 17.11.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie.

Stan faktyczny opisany przez Wnioskodawcę:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka postanowiła zorganizować dla swych pracowników konkurs „Pracuję bezpiecznie - 2005” celem propagowania poszerzenia wiedzy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz upowszechnianie prac i rozwiązań organizacyjno - technicznych z zakresu bhp. Zakłada się, że przedmiotowy konkurs przyczyni się pośrednio do ograniczenia lub likwidacji zagrożeń wypadkowych, czynników szkodliwych występujących w środowisku pracy, ograniczenia lub likwidacji zagrożeń wywoływanych przez czynniki niebezpieczne, a także poprawy ergonomii pracy.

Pytanie Wnioskodawcy:

Płatnik zwrócił się o wyjaśnienie co do sposobu opodatkowania otrzymanych przez pracowników nagród podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Czy dochód z tego tytułu powinien być w myśl art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z poźn. zm.) zaliczony do przychodów ze stosunku pracy i opodatkowany na zasadach ogólnych, czy też powinien być potraktowany jako dochód z tytułu wygranych w konkursach opodatkowany na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 powyższej ustawy 10% podatkiem zryczałtowanym.

Stanowisko Wnioskodawcy w sprawie:

Zdaniem Spółki dochód osiągnięty przez pracownika z tytułu wygranej w zorganizowanym konkursie powinien być potraktowany jako przychód ze stosunku pracy. Za takim stanowiskiem przemawia fakt, iż konkurs ten jest powiązany z prowadzoną przez pracodawcę działalnością gospodarczą i pracami wykonywanymi przez zatrudnione osoby. De facto wydana nagroda stanowi pewnego rodzaju premię dla pracownika za podniesienie swojej wiedzy w zakresie bhp, co zostaje potwierdzone w wyniku przeprowadzonego postępowania konkursowego. Zwrócić należy uwagę, iż art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera otwarty katalog świadczeń, które powinny być traktowane jako osiągnięte ze stosunku pracy. W nich wymienia się nagrody, lecz przy stosowaniu tego przepisu należy rozważyć, czy nagroda nie podlega zaliczeniu do jednego ze źródeł przychodu, spośród wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1-8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stwierdzić zatem należy, iż w rozpatrywanej sprawie nagroda pozostaje w związku z wykonywaną przez pracowników pracą, a tym samym powinna być ona zaliczona do przychodu ze stosunku pracy.

Ocena prawna stanowiska pytającego.

Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz.170 ze zmianami) źródłami przychodów są:

1) stosunek służbowy , stosunek pracy, w tym stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,

2) działalność wykonywana osobiście,

3) pozarolnicza działalność gospodarcza,

4) działy specjalne produkcji rolnej,

5) nieruchomości lub ich części,

6) najem, podnajem dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą,

7) kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c),

8) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy,

  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany,

9) inne źródła.

Natomiast stosownie do art. 12 ust. 1 w/cyt. ustawy, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się : wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Źródłem finansowania świadczeń rzeczowych mogą być środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub środki obrotowe zakładu pracy.

Za pracownika w rozumieniu w/cyt. ustawy uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy – w świetle art. 12 ust. 4 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym do osób fizycznych.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 - 16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl ust. 2 w/cyt. artykułu wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Z kolei w myśl art. 11 ust. 2a w/cyt. ustawy o podatku dochodowym do osób fizycznych, wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

  1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców,
  2. jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu,
  3. jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku,
  4. w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Podana wyżej definicja przychodów ze stosunku pracy określa, iż do przychodów pracownika zaliczyć należy zarówno świadczenia pieniężne jak i niepieniężne. Do przychodów ze stosunku pracy zalicza się każde świadczenie, które otrzymane zostało przez podatnika w związku z faktem pozostawania w stosunku pracy z danym pracodawcą.

Natomiast przychód z innych źródeł stanowią, między innymi, przychody z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową. W myśl art. 30 ust. 1 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy:

    2) z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68- w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

Powyższy przepis ma zastosowanie do nagród otrzymanych między innymi w drodze konkursów organizowanych przez podmioty do tego uprawnione na podstawie ustawy 29 lipca 1992r. o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004r. Nr 4 poz. 27 ze zm.).

W związku z powyższym przyznane pracownikowi nagrody z tytułu wygranej w konkursie organizowanym przez pracodawcę podlegają opodatkowaniu jako przychód ze stosunku pracy.

Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, że stanowisko zaprezentowane przez płatnika jest prawidłowe.

Niniejsze postanowienie na podstawie art. 143 ustawy Ordynacja podatkowa zostało wydane z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj