Interpretacja Urzędu Skarbowego w Malborku
PV-PP/443-107/O/05
z 12 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV-PP/443-107/O/05
Data
2005.12.12



Autor
Urząd Skarbowy w Malborku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
benzyna
ciągnik
faktura
faktura zbiorcza
maszyny rolnicze
paliwo


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem jak ma postąpić pracownik stacji paliw wypisując fakturę vat jeżeli:
1.klient odmówił podania numeru rejestracyjnego tankowanego pojazdu
2.tankują rolnicy do ciągników, innych maszyn rolniczych oraz do zbiorników kanistrów
3.wypisywana jest faktura zbiorcza czyli na więcej niż jeden pojazd/ w załączeniu jest zbiorczy kwit wydania paliwa/.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 03.11.2005r. przez podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie podania numeru rejestracyjnego samochodu na fakturze dokumentującej sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu i innych pojazdów samochodowych.

Stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W złożonym w tutejszym organie podatkowym piśmie z dnia 04.11.2005r. podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu i innych pojazdów samochodowych powinny zawierać numer rejestracyjny tego samochodu.

Wobec powyższego podatnik zwraca się z zapytaniem jak ma postąpić pracownik stacji paliw wypisując fakturę vat jeżeli:

  1. klient odmówił podania numeru rejestracyjnego tankowanego pojazdu
  2. tankują rolnicy do ciągników, innych maszyn rolniczych oraz do zbiorników kanistrów
  3. wypisywana jest faktura zbiorcza czyli na więcej niż jeden pojazd/ w załączeniu jest zbiorczy kwit wydania paliwa /

Zdaniem podatnika w przypadku kiedy klient odmówi podania nr rejestracyjnego tankowanego pojazdu to pracownik stacji paliw powinien na kopii faktury zamieścić adnotację „klient odmówił podania nr rejestracyjnego pojazdu”, a klient pod taką informacją winien się podpisać. W przypadku tankowania przez rolników ciągników nr rejestracyjny powinien być wpisany, natomiast w przypadku nie posiadania nr rejestracyjnego dla innego pojazdu rolniczego winno być wpisane „brak numeru – kombajn”, „brak numeru - kanister”. Ponadto zdaniem strony jeżeli numery rejestracyjne pojazdów są wpisane i podpisane przez kierowców na zbiorczym kwicie wydania to wpisywanie ich na fakturze jest nieobowiązkowe.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004r. z późn. zm. ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami „FAKTURA VAT”.

Zgodnie z § 9 ust. 1 wyżej wymienionego rozporządzenia faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

  1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
  3. dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT”; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;
  4. nazwę towaru lub usługi;
  5. jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;
  6. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
  7. wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
  8. stawki podatku;
  9. sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
  10. kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów ( usług ), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
  11. wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;
  12. kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Natomiast zgodnie z § 9 ust. 5 wyżej wymienionego rozporządzenia faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu i innych pojazdów samochodowych, powinny zawierać numer rejestracyjny tego samochodu.

Ustawa o podatku od towarów i usług jak i przepisy wykonawcze do ustawy nie definiują pojęcia pojazdów samochodowych. Zgodnie z art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym ( tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 108, poz. 908 ) przez „pojazd samochodowy” rozumie się pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego z przywołanych wyżej przepisów wynika, iż numer rejestracyjny samochodu nie jest niezbędnym elementem faktury w przypadkach, gdy nabywane paliwo nie jest wlewane do baku samochodu lecz np. kanistrów lub gdy przeznaczane jest do napędu ciągników rolniczych bądź maszyn rolniczych.

W przypadku, gdy klient odmówił podania nr rejestracyjnego pojazdu samochodowego w związku z jego tankowaniem, brak jest jakichkolwiek przepisów, które regulowałyby sposób postępowania podatnika w takiej sytuacji. Podawane przez stronę rodzaje adnotacji umieszczane na fakturze tj. „ klient odmówił podania nr rej. pojazdu „bądź „brak numeru - kombajn, brak numeru- kanister” mogą stanowić element dodatkowy faktury jako rodzaj informacji, które jednocześnie nie powodują wadliwości faktury. Należy przy tym zaznaczyć, iż w wyżej wymienionych przepisach brak jest zapisów które wskazywałyby, iż osoba wystawiająca fakturę powinna umieścić taką informację jak również, że klient czyli osoba dokonująca zakupu paliwa powinna pod taką informacją się podpisać. Przepisy wskazują jedynie, iż faktura powinna zawierać nr rejestracyjny pojazdu a brak tego numeru stanowi naruszenie wyżej cytowanego § 9 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów.

Tutejszy organ podatkowy nie podziela również stanowiska strony, iż w przypadku, gdy numery rejestracyjne pojazdów są wpisane i podpisane przez kierowców na zbiorczym kwicie wydania paliwa to wpisywanie ich na fakturze jest nieobowiązkowe. Z § 9 ust. 5 wyżej wymienionego rozporządzenia jednoznacznie wynika, iż faktury powinny zawierać numer rejestracyjny tego samochodu. Jednocześnie należy zaznaczyć, iż żaden z przepisów wyżej wymienionego rozporządzenia nie nakłada obowiązku wystawienia faktury na każdy tankowany samochód odrębnie, z podaniem jego numeru rejestracyjnego, więc istnieje możliwość wystawienia zbiorczej faktury vat, obejmującej całość sprzedaży w danym okresie z jednoczesnym wyszczególnieniem numerów rejestracyjnych wszystkich tankujących samochodów.

Wobec powyższego wystawiając fakturę vat dotyczącą sprzedaży paliwa dla kilku pojazdów podatnik powinien wykazać numery rejestracyjne samochodów pomimo posiadania takich danych na zbiorczych dokumentach wydania paliwa podpisanych przez kierowców.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj