Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
PP/443/81/05
z 30 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/81/05
Data
2005.11.30



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
dofinansowanie
dotacja
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
podstawa opodatkowania
prawo do odliczenia
środek trwały
środki pomocowe


Pytanie podatnika
1) Czy w świetle art.88 ust.1 pkt 2 i ust.3 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 z 2004r. z późn.zm) Spółce przysługiwało oraz czy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od środków trwałych, na których częściowe sfinansowanie przyznano środki pomocowe, które przekazano na rachunek bankowy Spółki po kilku miesiącach od faktycznego ich sfinansowania ?
2) Czy uzyskane środki pomocowe podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art.29 ust.1 ustawy o VAT ?


We wniosku podano, że Spółka dokonywała i dokonuje zakupu środków trwałych częściowo sfinansowanych ze środków pomocowych przyznanych na podstawie umowy warunkowej z funduszami SAPARD i PHARE. Środki pomocowe po stwierdzeniu spełnienia wymaganych umową warunków przekazywane są na rachunek bankowy Spółki po kilku miesiącach od faktycznego ich sfinansowania.

Towary będące przedmiotem zakupu częściowo sfinansowanego ze środków pomocowych zostały zaliczone przez Spółkę do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, podlegają amortyzacji i spełniają warunki, o których mowa w art.88 ust.3 i art.87 ust.3 ustawy o VAT.

Stanowisko zawarte we wniosku w odniesieniu do pytania 1 wskazuje, że Spółce przysługuje prawo odliczania podatku od towarów i usług od środków trwałych sfinansowanych częściowo ze środków pomocowych zarówno przed ich otrzymaniem jak i po faktycznym wpływie środków na rachunek Spółki.

Ponadto zdaniem Spółki uzyskane środki pomocowe związane z modernizacją przedsiębiorstwa w celu poprawy organizacji działania i ochroną środowiska nie są dotacjami, subwencjami, dopłatami bezpośrednio związanymi z dostawą lub świadczeniem usług. Zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Odpowiadając na powyższe organ podatkowy stwierdza:

Ad.1) Przepis art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 z 2004r. z późn.zm.) stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Na podstawie art.87 ust.1 ustawy o VAT w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art.86 ust.2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

W myśl art.88 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT z ograniczenia zawartego w art.88 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT wyłączono między innymi wydatki związane z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 tj. towarów lub usług, które na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych uznane zostały u podatnika za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji. Ograniczenie, o którym mowa wyżej nie dotyczy zatem wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczonych do środków trwałych podlegających amortyzacji.

Ze stanu faktycznego wynika, że przedmiotem zakupu dokonanego przez Spółkę były i są towary uznane za środki trwałe podlegające amortyzacji w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym.

Zatem prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje Spółce na podstawie art.86 ust.1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ad.2) W myśl art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku .

Z wniosku wynika, że środki pomocowe wykorzystywane przez Spółkę do celów modernizacji przedsiębiorstwa, ochrony środowiska nie mają bezpośredniego wpływu na wysokość ceny dostarczanych przez Spółkę towarów, nie stanowią dotacji, subwencji, dopłat bezpośrednio związanych z dostawą towarów lub świadczeniem usług.

Rozpatrując wniosek przyjęto, że przyznane Spółce środki pomocowe z funduszów SAPARD i PHARE nie mają bezpośredniego wpływu na cenę dostarczanego towaru lub usługi, w związku z tym, nie stanowią podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług określonej art.29 ust.1 ustawy o VAT.

Stanowiska zawarte we wniosku uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj