Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kole
PP/443-63/05/P/65/05
z 15 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-63/05/P/65/05
Data
2005.11.15



Autor
Urząd Skarbowy w Kole


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
działka pod budowę
nieruchomości
opodatkowanie
podstawa
przedmiot opodatkowania
zamiana


Pytanie podatnika
- Czy zamiana przedmiotowej nieruchomości gruntowej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT oraz od jakiej wartości naliczyć podatek VAT w przypadku, gdy strony dopłacają tylko różnicę wartości zamienianych działek ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:- art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.),- art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1 oraz art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT,organ podatkowy udziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 21.09.2005 r. oceniając stanowisko strony jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Dnia 26.09.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kole wszczął postępowanie podatkowe w trybie art. 165 § 1 i § 3 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Gmina Miejska zamierza dokonać zamiany nieruchomości gruntowej z przeznaczeniem na cele budownictwa mieszkaniowego (określoną jako działkę X) na nieruchomość przeznaczoną pod budowę drogi należącą do osoby fizycznej (określoną jako działkę Y). Przeznaczenie poszczególnych działek jest zgodne z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w Kole.#61623; Działka Gminy Miejskiej znajduje się na terenach przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i małych domów o niskiej intensywności (dopuszcza się lokalizację usług nieuciążliwych jako uzupełnienie przeznaczenia podstawowego),#61623; Działka osoby fizycznej znajduje się na terenie projektowanej ulicy lokalnej.Dokonano wyceny nieruchomości przez rzeczoznawców majątkowych, z których wynika, że wartości zamienianych nieruchomości nie są równe. W takim przypadku stosuje się dopłatę, której wysokość jest równa różnicy wartości zamienianych nieruchomości

Na tle powyższych okoliczności faktycznych strona formułuje własne stanowisko, z którego wynika, że działka X będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22 %, ponieważ:a) grunty od 01 maja 2004 r. są towarem (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT),b) przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT),c) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT),d) dostawy (zamiany) dokonuje strona, która jest podatnikiem podatku VAT.Wartość działki X została wyceniona przez rzeczoznawcę na kwotę 24.500,00 zł.Strona uważa, że podstawę opodatkowania będzie stanowiła wycena działki powiększona o podatek VAT w wysokości 22 %, tj. 24.500,00 + 5.390,00 = 29.890,00 (to będzie cena działki X). Według art. 67 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami "cenę nieruchomości ustala się na podstawie jej wartości", ponieważ powyższa ustawa nie mówi nic na temat tego, czy cena ma uwzględniać podatek VAT, dlatego należy uwzględnić treść art. 3 pkt 1 ustawy o cenach z dnia 5 lipca 2001 r. (Dz. U. Nr 97, poz. 1050 ze zm.), który stanowi "... w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym ..."

Wartość działki Y stanowiąca własność osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej wyceniona przez rzeczoznawcę na kwotę 25.620,00 zł (bez podatku VAT) będzie stanowiła cenę, którą Gmina Miejska powinna uwzględnić przy końcowym rozliczeniu dokonując zamiany działek (a więc osoba fizyczna powinna dopłacić różnicę w wysokości 4.270,00 zł).Działka Y stanowi własność osoby fizycznej, która po zmianie planu zagospodarowania przestrzennego z działki budowlanej stała się działką przeznaczoną pod budowę drogi lokalnej, art. 36 pkt 1 ustawy z dnia 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717) brzmi "jeżeli w związku z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub jego zmianą, korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone, właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości może żądać od gminy:1) odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę albo2) wykupienia nieruchomości lub jej części albo3) zamiany nieruchomości na inną"Zdaniem podatnika po stronie osoby fizycznej będzie to transakcja jednorazowa i nie będzie podlegała podatkowi od towarów i usług. Osoba ta po dokonaniu zamiany działek nie stanie się podatnikiem podatku VAT w oparciu o art. 15 ust. 1 ustawy o VAT.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego wymienione w sentencji postanowienia.Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:W świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Z kolei art. 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które zostały wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zatem na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT zamiana gruntów jest czynnością objętą zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług, ponieważ w wyniku niej dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż wystąpią dwie dostawy gruntów dokonane przez strony umowy zamiany, gdzie jedna ze stron jest podatnikiem podatku od towarów i usług a druga nim nie jest.Wobec czego strona posiadająca status podatnika VAT zobowiązana jest do naliczenia podatku VAT od tej transakcji. Przy zamianie nieruchomości gruntowych podstawą opodatkowania zgodnie z art. 29 ust. 3 ustawy o VAT jest wartość świadczenia obliczona na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia, pomniejszonych o podatek.Z powyższego zapisu wynika, iż podstawą opodatkowania przy zamianie przedmiotowych nieruchomości gruntowych będzie cała wartość podlegająca zamianie, a nie różnica ich wartości. Przedmiotowa interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez stronę.Organ podatkowy informuje, że w sprawie zapytania zawartego w drugim punkcie pisma, a dotyczącego pobierania opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntów zostanie wydana decyzja umarzająca postępowanie w tym zakresie.Naczelnik Urzędu Skarbowego nie informuje o zmianie stanu prawnego.Do czasu zmiany lub uchylenia przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i właściwy miejscowo organ kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj