Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
L. I US.XVII/415/113/05
z 27 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
L. I US.XVII/415/113/05
Data
2005.09.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
jazda miejscowa
ryczałty
samochód osobowy
samochód prywatny


Pytanie podatnika
dotyczy opodatkowania miesięcznego ryczałtu wypłacanego pracownikowi za używanie samochodu osobowego


Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1.09.2005 r. w sprawie dotyczącej opodatkowania miesięcznego ryczałtu wypłacanego pracownikowi za używanie samochodu osobowego jest nieprawidłowe.

W dniu 1.09.2005 r. spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania wypłacanego miesięcznego ryczałtu za używanie samochodu osobowego przez pracownika. Wnioskodawca złożył oświadczenie, iż w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, nie jest prowadzona kontrola podatkowa oraz nie jest prowadzone postępowanie przed sądem administracyjnym. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż spółka wypłaca swoim pracownikom miesięczny ryczałt za używanie samochodu osobowego do celów służbowych. Wpłacany ryczałt nie przekracza kwoty określonej w rozporządzeniu wydanym przez właściwego ministra. Spółka jako płatnik potrąca pracownikowi od wypłacanego ryczałtu podatek dochodowy. W związku z powyższym spółka zwróciła się z zapytaniem, czy wypłacane pracownikom za używanie prywatnego samochodu miesięczne ryczałty są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem spółki, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, cyt. "można wypłacać cały ryczałt bez potrącania zaliczki na podatek. Kwota ta nie przekracza kwoty określonej w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 25.03.2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy".

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii podnieść należy, iż funkcjonujący w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych katalog zwolnień przedmiotowych, stanowi odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania. Artykuł 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność. Rozważając zakres zwolnienia przedmiotowego, ujęty w punkcie 13 ust. 1 art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zastanowić się należy nad znaczeniem pojęć narzędzia i sprzęt.

Według "Słownika współczesnego języka polskiego" za narzędzie uważa się każdy przedmiot umożliwiający lub ułatwiający wykonanie jakiejś pracy (Warszawa 1998 r., t. 1, s. 568), natomiast sprzęt to każdy przedmiot, rzecz, urządzenie o charakterze użytkowym (Warszawa 1998 r., t. II, s. 344). Powyższe sugerować mogłoby, iż używanie prywatnego samochodu przez pracownika mieści się w zakresie powyższego zwolnienia. Taki wniosek pozostaje w sprzeczności z rozporządzeniem Rady Ministrów z 30.12.1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (Dz. U. Nr 112, poz. 1317 ze zm.), gdzie samochód został sklasyfikowany jako środek transportu (grupa 7), nie znalazł się natomiast w tej samej grupie, co narzędzia, wyposażenia czy inne przyrządy.

Analizując treść wyżej powołanego przepisu zauważyć należy, iż przedmiotowe świadczenie pieniężne będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach zawartych w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mając na uwadze powyższe przepisy prawa, uwzględniając okoliczności przedstawione w piśmie, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie informuje, że wypłacone ryczałty za używanie prywatnego samochodu nie mieszczą się w zakresie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj