Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DV/443-94/05
z 9 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DV/443-94/05
Data
2005.11.09



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
przekazanie nieodpłatne
remanent likwidacyjny


Pytanie podatnika
Czy jest możliwość przekazania środka trwałego żonie, kiedy mąż rozważa zakończenie w listopadzie działalności i chce aby działalność kontynuowała żona?


POSTANOWIENIE

Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.97 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 roku Dz. U. Nr 80, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 16.09.2005 roku uzupełnionego pismem z dnia 07.10.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w sprawie przekazania środka trwałego

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik prowadzi działalność i jest podatnikiem podatku VAT wykonującym czynności podlegające opodatkowaniu podstawową stawką VAT. We wrześniu podatnik kupił na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy i skorzystał z przysługującego mu prawa do odliczenia podatku VAT w kwocie 6.000 zł (pozostała kwota VAT, której podatnik nie mógł odliczyć powiększyła wartość początkową) Podatnik rozważa zakończenie w listopadzie działalności i chce aby działalność kontynuowała żona (jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą).

Podatnik zwraca się z pytaniem, czy taka zmiana rodzi skutki względem podatku VAT.

W ocenie podatnika taka zmiana nie rodzi skutków względem podatku VAT, odlicza on przysługujący mu VAT, przekazuje żonie środek trwały przed zakończeniem działalności i nie ujmuje go w remanencie likwidacyjnym.

Należy stwierdzić:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega, na podstawie art. 5 ust.1 pkt l ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast w myśl art. 7 ust. 2 w/wym. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt l, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

  3. - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego stanowiącego 60% kwoty podatku określonej w fakturze - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Zatem nieodpłatne przekazanie małżonce środka trwałego - samochodu do prowadzonej odrębnie działalności, jest w świetle ustawy o podatku od towarów i usług dostawą towarów i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ponadto informuję, iż zgodnie z §8 ust. 1 pkt 5 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. zm.) zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj