Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-92/ET/05
z 27 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-92/ET/05
Data
2005.12.27



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
małżonek
numer
Numer Identyfikacji Podatkowej
podatek
podatek od towarów i usług
rodzinna spółka cywilna


Pytanie podatnika
Czy po przekształceniu wspólnego wpisu małżonków prowadzących działalność na imię obojga (bez zawiązywania spółki cywilnej) w dwa odrębne wpisy możliwe będzie nadal utrzymanie dotychczasowych zasad opodatkowania podatkiem VAT - tzn. gdy małżonkowie nadal będą prowadzić wspólną działalność, bez podpisania umowy spółki, to czy podatnikiem VAT będzie nadal tylko jeden z nich - ten, który zarejestrował się dla celów VAT, czy też oboje?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 10 listopada 2005r. (doręczonego dnia 14 listopada 2005r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu

stwierdza, że

Państwa stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.14a wskazanej na wstępie ustawy stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. Interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pismem z dnia 10 listopada 2005r. (doręczonym dnia 14 listopada 2005r.) zwrócili się Państwo z wnioskiem o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w następującym stanie faktycznym. Prowadzą Państwo działalność gospodarczą na zasadach współwłasności małżeńskiej w oparciu o jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Podatek VAT jest rozliczany na NIP-ie P.......................... Od dnia 1 stycznia 2006r. zgodnie z postanowieniami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej będą Państwo prowadzić działalność gospodarczą w oparciu o dwa wpisy do ewidencji działalności gospodarczej, bez zawiązywania spółki cywilnej.

W oparciu o przedstawiony wyżej stan faktyczny pytają Państwo czy po przekształceniu wspólnego wpisu małżonków prowadzących działalność na imię obojga (bez zawiązywania spółki cywilnej) w dwa odrębne wpisy możliwe będzie nadal utrzymanie dotychczasowych zasad opodatkowania podatkiem VAT - tzn. gdy małżonkowie nadal będą prowadzić wspólną działalność, bez podpisania umowy spółki, to czy podatnikiem VAT będzie nadal tylko jeden z nich - ten, który zarejestrował się dla celów VAT, czy też oboje.

Państwa zdaniem na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług dla potrzeb podatku VAT, status prawnopodatkowy małżonków określany jest w zależności od przyjętej przez małżonków formy prowadzenia wspólnej działalności gospodarczej. W sytuacji gdy małżonkowie prowadząc taką działalność nie zawrą umowy spółki cywilnej, wówczas podatnikiem podatku od towarów i usług będzie ten małżonek, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb tego podatku.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego stwierdza co następuje.

Zgodnie z art.15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W myśl natomiast art.96 ust.1 powołanej ustawy podmioty, o których mowa w art.15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu określonej w art.5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust.3.

Wskazany wyżej przepis art.15 ustawy nie wyróżnia zatem wśród podatników odrębnej ich kategorii w postaci małżonków wspólnie prowadzących działalność gospodarczą. Z tej m.in. przyczyny za podatnika tego podatku należy uważać tego ze współmałżonków (w sytuacji braku między małżonkami umowy spółki), który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług, o którym mowa w art.96 ust.1 ustawy oraz uzyskał potwierdzenie zgłoszenia rejestracyjnego (VAT-5).

Oznacza to, że przy faktycznie wspólnie prowadzonej działalności gospodarczej, bez formalnie zawiązanej spółki cywilnej, w zakresie podatku od towarów i usług podatnikiem jest ten z małżonków, który wcześniej dokonał zgłoszenia rejestracyjnego. W tej sytuacji wykreślenie małżonka - stosownie do postanowień ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - ze wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej nie spowoduje żadnych zmian w zakresie rozliczania prowadzonej działalności przez tego małżonka, który dokonał rejestracji dla celów podatku od towarów i usług.

Drugi z małżonków, ten który nie jest zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług, dopiero w przypadku gdy rozpocznie inną, odrębną działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem, obowiązany będzie do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego na zasadach przewidzianych w ustawie o podatku od towarów i usług.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu podziela zatem stanowisko wyrażone we wniosku, że w przypadku gdy forma organizacyjna prowadzonej działalności gospodarczej pozostaje taka sama (małżonkowie nie decydują się na zawarcie umowy spółki cywilnej), zmiana wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w dwa odrębne wpisy nie spowoduje zmian w zakresie rozliczania podatku od towarów i usług. Zarejestrowanym podatnikiem tego podatku nadal pozostanie Pani........................, natomiast na Panu............................- do czasu, w którym nie rozpocznie odrębnej działalności gospodarczej - nie będzie ciążył obowiązek rejestracji w podatku od towarów i usług.

W podsumowaniu tut. organ uprzejmie informuje, że powyższa interpretacja udzielana jest jedynie w opisanym przez podatnika stanie faktycznym, w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b §1 i §2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 art.14b.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art.14a§4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj