Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PD-1/423-11/05
z 8 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/423-11/05
Data
2005.08.08



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Opodatkowanie stron umowy leasingu


Słowa kluczowe
amortyzacja
cena zakupu
koszty uzyskania przychodów
leasing
podatek dochodowy od osób prawnych
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Czy podatnik dla oceny podatkowych skutków wysokości kwoty zakupu urządzenia ma zastosować przepisy art. 17a pkt 6 i art. 17c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 8 poz. 60 z 2005 roku) po rozpatrzeniu wniosku spółki z dnia 29.06.2005 r. (data wpływu 30.06.05 r.) znak: ZN/1827/2005 uzupełnionego pismem z dn. 22.07.2005 r. (data wpływu 25.07.05 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iżprzedstawione we wniosku stanowisko jest poprawne.

UZASADNIENIE

Zakład X. sp. z o.o. zawarł w dn. 08.03.2000 r. umowę leasingową nr (...) z Y. S.A.
Zgodnie z Ogólnymi warunkami umowy leasingu pkt. 1.5 „Przedmiot Leasingu należy do składników majątkowych Leasingobiorcy i jest przez niego amortyzowany ............."
Analizując przedstawioną przez Spółkę umowę leasingu wraz z ogólnymi warunkami leasingu stwierdza się, że umowa spełnia warunki art. 17 ust. 1 oraz art. 16ł pkt 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Po ustalonym okresie umowy leasingu kapitałowego t. j. 60 miesięcy płacenia rat leasingowych, z dn. 31 maja 2005 r. finansujący przeniósł własność i przekazał leasingobiorcy urządzenie do eksploatacji hałdy hutniczej. Zgodnie z zawartą umową spółkama prawo do zakupu przedmiotowego urządzenia za cenę w wysokości wartości końcowej przedmiotu leasingu, t. j. 0,1% wartości początkowej netto.

Ustawodawca uregulował konsekwencje podatkowe między innymi w przypadku gdy finansujący sprzedaje przedmiot umowy korzystającemu wówczas u finansującego przychodem jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie (jeżeli cena jest niższa od hipotetycznej wartości netto środka trwałego lub wartości niematerialnych, lub prawnych, wyliczonej zgodnie z art. 17a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wówczas przychód określa się według zasad ogólnych art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).W/g oświadczenia spółki w/w urządzenie jest i nadal będzie wykorzystywane dla potrzeb Spółki.
Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych „Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się: 1) w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia, ...".

Natomiast art. 16g ust. 3 stanowi „Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu,załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerówych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje: obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.
W związku z powyższym wartość początkową urządzenia do eksploatacji hałdy hutniczej stanowi kwota netto wyrażona w fakturze zakupu tegoż urządzenia, jeżeli podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz do zwrotu różnicy podatku o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem tegoż urządzenia, a także pod warunkiem, że podatnik nie ponosił żadnych dodatkowych kosztów, o których mowa w przepisie. Spółka nie ma prawa ustalenia ceny nabycia urządzenia do eksploatacji hałdy hutniczej wg wartości rynkowej. `

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj