Interpretacja Urzędu Skarbowego w Końskich
PD 415/30/05
z 30 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD 415/30/05
Data
2005.12.30



Autor
Urząd Skarbowy w Końskich


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
remanent likwidacyjny
spółka jawna
ustąpienie wspólnika
zmiana udziałów


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji wystąpienia ze spółki jawnej jednego ze wspólników należy sporządzić remanent likwidacyjny i zapłacić od niego podatek, zawiadomić o tym fakcie Naczelnika Urzędu skarbowego oraz zmienić umowę spółki, w przypadku, gdy spółka kontynuuje działalność, natomiast ustępujący wspólnik zaprzestaje prowadzenia działalności gospodarczej ?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich, po rozpatrzeniu wniosku spółki jawnej z dn. 17 października 2005 roku dotyczącego interpretacji prawa podatkowego stwierdza, iż przedstawione przez podatnika stanowisko jest prawidłowe.

Odpowiadając na zapytanie z dnia 17 października 2005 roku (wpływ do urzędu dnia 21 października 2005 roku), uzupełnione w dniu 21 listopada 2005 roku dotyczące udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych informuje:

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego podatnik jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą jako wspólnik spółki jawnej, która rozlicza się na zasadach ogólnych – księga przychodów i rozchodów. Wspólnikami są jeszcze dwaj inni podatnicy. Na podstawie § 16 umowy spółki, jeden ze wspólników dokonał wypowiedzenia umowy spółki i zamierza wystąpić z niej z dniem 31 grudnia 2005 roku. Spółka nadal będzie prowadzić działalność w składzie dwóch wspólników natomiast ustępujący wspólnik nie będzie prowadził działalności gospodarczej. Zdaniem podatnika wspólnicy mają następujące obowiązki:
- zawiadomić Naczelnika Urzędu Skarbowego o wystąpieniu wspólnika ze spółki poprzez złożenie NIP-2 (należy złożyć również NIP-D);
- zmienić umowę spółki;
- sporządzić remanent na dzień wystąpienia wspólnika ze spółki;
- ustalić wskaźnik procentowy wynikający z udziału dochodu w przychodach;
- dochód z remanentu wykazać w zeznaniu rocznym.

Zgodnie z § 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1775 ze zmianami), podatnicy są zobowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów m.in. w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności gospodarczej.

Dla wspólnika wystąpienie ze spółki jest likwidacją działalności gospodarczej w tej spółce a zatem z tego tytułu ustala się dochód. Zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zmianami) w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi – takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił wówczas w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja.

Na podstawie art. 44 ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek od dochodu o którym mowa w art. 24 ust. 3, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% tego dochodu. Dochodu z remanentu likwidacyjnego nie łączy się z innymi dochodami.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wystąpienie ze spółki jawnej jest dla występującego wspólnika równoznaczne z likwidacją działalności gospodarczej. Zatem na ustępującym podatniku spoczywa obowiązek ustalenia dochodu z tytułu likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej i zapłata 10% zryczałtowanego podatku od dochodu z remanentu likwidacyjnego.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem wkładów w spółce – w części stanowiącej koszt nabycia. W przedmiotowej sprawie, nie budzi wątpliwości fakt, iż wystąpienie podatnika ze spółki jawnej nie powoduje likwidacji działalności spółki, gdyż kontynuują ją pozostali wspólnicy. Natomiast, jeżeli wysokość wycofanego ze spółki wkładu będzie wyższa od wkładu wniesionego do spółki, wystąpi obowiązek zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj