Interpretacja Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej
PTU/443-31/05
z 19 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PTU/443-31/05
Data
2005.07.19



Autor
Urząd Skarbowy w Suchej Beskidzkiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
dzierżawa
ewidencja podatku od towarów i usług
podatek od towarów i usług
podatnik
rozliczanie podatku od towarów i usług
umowa dzierżawy


Pytanie podatnika
Kto powinien ewidencjonować sprzedaż w dzierżawionym obiekcie i odprowadzać należny podatek od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.04.2005 r., uzupełnionego wnioskiem z dnia 13.05.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE:

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca udostępnił w swoim obiekcie, na podstawie umowy dzierżawy, pomieszczenie, w którym dzierżawca będzie prowadził działalność w zakresie świadczenia usług sauny i solarium.

We wniosku zawarto pytanie: „czy sprzedaż w dzierżawionym obiekcie może być traktowana jako nasza sprzedaż i podatek od towarów i usług od tej sprzedaży odprowadzany do Urzędu Skarbowego łącznie z naszą sprzedażą, czy ww. podatek od towarów i usług ma odprowadzać dzierżawca i czy rozliczanie tego obiektu należy traktować jako prywatną odrębną działalność nie związaną z Krytą Pływalnią..." Ponadto, wnioskodawca pyta o sposób ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy fiskalnej.

Zdaniem wnioskodawcy, sprzedaż dzierżawcy winna być ewidencjonowana na odrębnej kasie rejestrującej, a podatek od towarów i usług rozliczany przez samego dzierżawcę.

Tutejszy organ podatkowy zgadza się z powyższym stanowiskiem.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Ponieważ Kryta Pływalnia nie wykonuje samodzielnej działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług sauny i solarium (świadczy jedynie usługę dzierżawy pomieszczenia na tę działalność), więc nie może być w tym zakresie podatnikiem podatku od towarów i usług.

Ponadto, zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług - podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego oraz zwrotowi z tego urzędu, oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej (...)

Natomiast w myśl art. 111 ww. ustawy, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencje obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Ponieważ przychód z tytułu świadczenia usług sauny i solarium nie jest obrotem Krytej Pływalni, więc nie może ona ujmować tego obrotu oraz podatku należnego w swojej ewidencji, jak również ewidencjonować go przy użyciu swojej kasy rejestrującej.

W kwestii osoby obsługującej kasę fiskalną oraz rozliczeń z dzierżawcą z tego tytułu, tutejszy organ podatkowy nie zajmuje stanowiska, gdyż nie stanowi to interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj