Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/443/365-251/2005/MK
z 21 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/443/365-251/2005/MK
Data
2005.10.21



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
prawa autorskie
stawki podatku
telewizja


Pytanie podatnika
Zastosowanie prawidłowej stawki podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży audycji telewizyjnych w formie filmów oraz przeniesienia praw autorskich i praw pokrewnych do nieograniczonego w czasie korzystania i rozporządzania audycją telewizyjną


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia 17.10.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej zastosowania prawidłowej stawki podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży audycji telewizyjnych w formie filmów oraz przeniesienia praw autorskich i praw pokrewnych do nieograniczonego w czasie korzystania i rozporządzania audycją telewizyjną, stosownie do swojej właściwości, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawiauznać stanowisko zawarte we wniosku jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, iż Strona wykonuje audycje telewizyjne w formie filmów (zmontowana i udźwiękowiona wersja audycji). Jednocześnie wnioskodawca przenosi na nabywcę wszelkie autorskie prawa majątkowe i prawa pokrewne do nieograniczonego w czasie korzystania i rozporządzania audycją w całości i we fragmentach w kraju i za granicą oraz udziela wyłącznego prawa zezwalania na wykonanie autorskich praw zależnych na cały czas ich trwania. Zdaniem Strony wykonywane usługi są sklasyfikowane pod numerem PKWiU 92.11.31 - usługi związane z produkcją filmów i nagrań video oraz usługi pokrewne i przy ich sprzedaży stosuje 22% stawkę podatku od towarów i usług.

Z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) wynika, iż przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Zgodnie zaś z art. 8 ust. 3 w/w ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie odrębnych przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

W świetle zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, zaliczenie danej usługi do odpowiedniego grupowania tej klasyfikacji należy do obowiązków usługodawcy. W przypadku trudności w ustaleniu przez podmiot właściwego grupowania wg PKWiU w odniesieniu do świadczonych przez siebie usług, jednostką uprawnioną do wydawania opinii klasyfikacyjnych jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. Opinie są wydawane na wniosek podmiotu. Zatem jedynie w przypadku prawidłowego zakwalifikowania usługi do właściwego grupowania PKWiU możliwe jest rozstrzygnięcie o zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług danej usługi.

Ponadto Naczelnik tut. Urzędu informuje, iż zgodnie z art. 41 ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 22%, chyba że ustawodawca jednoznacznie dane towary lub usługi wyłączył, zwolnił z tego opodatkowania lub przydzielił stosowanie stawek obniżonych.

Natomiast na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. W załączniku nr 4 pod poz. 11 (w brzmieniu obowiązującym od 01.06.2005r.) zostały wymienione usługi ex PKWiU 92 Usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem :

1. usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
2. usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
3. usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
4. wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33 i 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe,
5. wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
5a. usług związanych z produkcją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.11), usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.12), usług związanych z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań na innych nośnikach,
5b. wstępu do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym (PKWiU ex 92.72),
6. działalności agencji informacyjnych,
7. usług wydawniczych,
8. usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12

Z przedstawionego stanu prawnego wynika, że usługi zaklasyfikowane przez Podatnika do grupowania PKWiU 92.11.31-00.00 związane z kulturą zostały wyłączone ze stosowania zwolnienia podatkowego w podatku od towarów i usług, tym samym nie korzystają z preferencji podatkowych i w tym zakresie podlegają opodatkowaniu 22 % - podstawową stawką podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem Strona klasyfikując świadczone usługi do grupowania PKWiU 92.11.31-00.00 i stosując przy ich sprzedaży 22% stawkę podatku od towarów i usług tym samym uznaje, iż przeniesienie na nabywcę wszelkich autorskich praw majątkowych i praw pokrewnych do nieograniczonego w czasie korzystania i rozporządzania audycją w całości i we fragmentach w kraju i za granicą oraz udzielenie wyłącznego prawa zezwalania na wykonanie autorskich praw zależnych na cały czas ich trwania nie jest związane z kulturą i tym samym nie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Dlatego też stanowisko podatnika jest prawidłowe.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj