Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/443/292-204/2005/MK
z 28 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/443/292-204/2005/MK
Data
2005.10.28



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Szczególne przypadki wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
nabycie wewnątrzwspólnotowe
rozliczanie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej dokumentującej import towarów z terytorium kraju trzeciego objętych procedurą celną na terytorium Niemiec i przyjęcia jej do rozliczenia po stronie podatku należnego i naliczonego w deklaracji VAT-7


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 01.08.2005r. (wpływ do tut. organu podatkowego w dniu 03.08.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej obowiązku wystawienia faktury wewnętrznej dokumentującej import towarów z terytorium kraju trzeciego objętych procedurą celną na terytorium Niemiec i przyjęcia jej do rozliczenia po stronie podatku należnego i naliczonego w deklaracji VAT-7, stosownie do swojej właściwości, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawiauznać stanowisko zawarte we wniosku za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, iż Strona importuje obuwie zakupione w Chinach. Towar został przetransportowany drogą morską do portu w Hamburgu. W Hamburgu przedstawiciel fiskalny podatnika dokonał zgłoszenia do odprawy celnej, którą ostatecznie dokonano na terytorium Niemiec z zastosowaniem 0% stawki podatku obrotowego. Po dokonaniu ostatecznej odprawy celnej towar został przetransportowany z Hamburga do Warszawy. Zdaniem wnioskodawcy import towaru z terytorium kraju trzeciego wprowadzony na terytorium Wspólnoty w Niemczech, następnie po dokonaniu ostatecznej odprawy celnej w tym państwie i objęty procedurą tranzytu do Polski, będzie miał miejsce w Polsce. W związku z tym, zdaniem Strony, należy wystawić fakturę wewnętrzną dokumentując przedmiotową czynność i przyjąć ją do rozliczenia w deklaracji VAT-7 po stronie podatku należnego i naliczonego.

Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) import towarów to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju.

Natomiast art 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Ponadto na podstawie art. 11 ust. 1 w/w ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż odprawiono zaimportowane towary w Hamburgu, co stanowi import towarów na terytorium innego państwa członkowskiego i wobec tego podlega przepisom państwa, na terenie którego miało miejsce zdarzenie gospodarcze. Skoro podatek taki nie został pobrany to znaczy, że jest to zgodne z prawem niemieckim. Przemieszczenie zaimportowanych przez Podatnika w Hamburgu towarów na terytorium innego państwa członkowskiego nabiera więc charakteru wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na podstawie art. 11 ust. 1 w/w ustawy.

W oparciu o powyższe przepisy stwierdzić należy , że przemieszczenie towarów z Niemiec do Polski będzie stanowić wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w kraju z zastosowaniem właściwych stawek podatkowych.

Zgodnie zaś z przepisem art. 106 ust. 7 w/w ustawy stanowiącym, iż w przypadku m.in. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie.

W świetle powyższych przepisów i przedstawionego stanu faktycznego wystawioną fakturę wewnętrzną dokumentującą przemieszczenie towarów z Niemiec do Polski należy przyjąć do rozliczenia w deklaracji podatkowej VAT-7 jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów .

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj