Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1425/032/415/35/05/MJ
z 15 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1425/032/415/35/05/MJ
Data
2005.12.15



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
internet
podatek dochodowy od osób fizycznych
sprzedaż rzeczy
towar używany


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży rzeczy własnych, które były używane przez Podatnika powyżej 6 miesięcy dokonanej za pośrednictwem giełdy internetowej "Allegro".


W dniu 15.11.2005r. złożyła Pani wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym (zgodnie z wyjaśnieniem złożonym w tej sprawie - data wpływu do tut. Urzędu 28.11.2005r.) Zgodnie z przedstawionym przez Panią we wniosku stanem faktycznym nie prowadzi Pani działalności gospodarczej. Za pośrednictwem internetowej giełdy "Allegro" dokonuje Pani sprzedaży rzeczy używanych, które są Pani własnością i były użytkowane przez Panią dłużej niż 6 miesięcy. Wartość jednorazowej transakcji nie przekracza 1.000,00zł. Wyjaśnia Pani ponadto, iż nie posiada Pani żadnych rachunków, ponieważ rzeczy, które Pani sprzedaje były używane, a ich cena sprzedaży jest dużo niższa od tzw. "ceny sklepowej".W złożonym zapytaniu przedstawia Pani stanowisko, z którego wynika, że przychód uzyskany z tej sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Rozpatrując powyższy wniosek Naczelnik Drugiego Skarbowego w Radomiu stwierdza co następuje:W myśl art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. "d" ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie innych rzeczy - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.Zgodnie z art. 19 ust. 1 w/cyt ustawy o podatku dochodowym przychodem z odpłatnego zbycia innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Natomiast, stosownie do treści art. 24 ust. 6 w/cyt ustawy o podatku dochodowym, dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. "d", jeżeli przychód ze sprzedaży nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.Z przedstawionego przez Panią we wniosku stanu faktycznego wynika, że za pośrednictwem internetowej giełdy "Allegro" dokonuje Pani sprzedaży rzeczy używanych, które są Pani własnością i były użytkowane przez Panią dłużej niż 6 miesięcy, a wartość jednorazowej transakcji nie przekracza 1.000,00zł. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wyjaśnia, że wartość jednorazowej transakcji, o której pisze Pani we wniosku, tj. 1.000,00zł. nie ma znaczenia dla zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży tych rzeczy. Wartość tej transakcji jest natomiast istotna dla podatku od czynności cywilnoprawnych.

Reasumując, w świetle wyżej przytoczonych przepisów, sprzedaż rzeczy używanych (własnych) dokonywana przez Panią za pośrednictwem internetowej giełdy "Allegro" po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie tych rzeczy, nie stanowi źródła przychodów, wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. "d" ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. A zatem przychód z tej sprzedaży nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych pod warunkiem, ze sprzedaż nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.Wobec tego stanowisko Pani zawarte w złożonym wniosku jest prawidłowe.Jednocześnie Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu informuje, że stosownie do przepisów art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - za pozarolniczą działalność gospodarczą, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczone do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ww. ustawy.Obowiązki podatkowe nie zależą od kwoty dochodu, ale od okoliczności jego uzyskiwania. Jeżeli sprzedaż prowadzona jest w celu zarobkowym, tzn. z nastawieniem na zysk, to nie ma znaczenia, że z powodu sposobu czy rozmiaru prowadzonej działalności zarobkowej koszty stałe przekraczają zyski ze sprzedaży.Stosownie do art. 5a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny rachunek należy potraktować jako pozarolniczą działalność gospodarczą, o której mowa w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy. A zatem w sytuacji, gdy sprzedaż rzeczy świadomie przez Panią wykonywana byłaby w sposób ciągły i zorganizowany (zakup rzeczy do dalszej odsprzedaży) tj. posiadałaby znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w w/w przepisie, to ma Pani obowiązek zarejestrowania działalności gospodarczej i przychody z tego tytułu należy opodatkować wg zasad uregulowanych w przepisach o działalności gospodarczej.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w stanie prawnym obowiązującym w dacie złożenia przedmiotowego wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj