Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Śródmieście
PD I 415-13/19/05
z 26 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD I 415-13/19/05
Data
2005.08.26



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
najem
opodatkowanie
sprzedaż nieruchomości
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy przychód ze sprzedaży nieruchomości wynajmowanych indywidualnie, podlega opodatkowaniu na zasadach uregulowanych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT?


Podatnik, osiąga przychody z następujących źródeł:
. działalność gospodarcza prowadzona jednoosobowo (doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej),
. działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, której głównym przedmiotem jest wynajem nieruchomości,
. wynajem nieruchomości prowadzonej indywidualnie, jako przychody wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.)
Nieruchomości te zostały ujęte w ewidencji środków trwałych. Dokonywane odpisy amortyzacyjne zaliczano do kosztów uzyskania przychodu z tytułu najmu. Nabycie jednej z przedmiotowych nieruchomości, którą zamierza strona sprzedać nastąpiło ponad pięć lat temu, natomiast druga nieruchomość została nabyta przed upływem powyższego 5-letniego okresu.
Zdaniem podatnika, odpłatne zbycie nieruchomości wynajmowanej indywidualnie, która zostanie sprzedana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło nabycie - to przychód ze sprzedaży, który należy zakwalifikować do źródła przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, a nie do źródła przychodów zawartych w art. 10 ust. 1 pkt 3 - określonego jako pozarolnicza działalność gospodarcza i opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10%, chyba że podatnik złoży oświadczenie, o którym mowa w art. 28 ust. 2a ustawy o PIT.
Natomiast jeżeli sprzedana zostanie nieruchomość, która została nabyta po upływie terminu pięciu lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, to przychód z tego tytułu nie będzie stanowił źródła przychodów na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a), w związku z powyższym nie będzie przychodu dla celów podatkowych.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław - Śródmieście stwierdza, iż stanowisko podatnika jest prawidłowe. Sprzedaż nieruchomości będącej przedmiotem najmu nie powoduje powstania przychodu z działalności gospodarczej lecz zastosowanie będą miały przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości (tak jak w przedmiotowej sprawie) lub ich części, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Podlega wtedy opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatek ten jest płatny w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania chyba, że podatnik złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. e tej ustawy.
Natomiast w przypadku sprzedaży nieruchomości w przedstawionym stanie faktycznym, gdzie nieruchomości są przedmiotem najmu i nie były wykorzystywane w działalności gospodarczej i sprzedaż następuje po upływie pięciu lat licząc od końca roku podatkowego w którym nastąpiło nabycie, wtedy zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a, przychód uzyskany ze sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj