Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
I-415/86/05
z 8 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-415/86/05
Data
2005.12.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
odsetki od kredytu
składnik majątkowy
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy płacone co miesiąc odsetki od kredytu bankowego zaciągniętego na zakup prawa wieczystego użytkowania gruntu pod przyszłą inwestycję mogą być zaliczane w ciężar kosztów uzyskania przychodów spółki?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź–Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r . Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez Pana w złożonym w dniu 23 czerwca 2005 r. wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z przepisami art. 14a § 1 cytowanej wyżej ustawy - Ordynacja podatkowa „stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym”.

W myśl przepisu art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja, o której mowa wyżej, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W dniu 14 października 2005 r. został przez Pana złożony w tutejszym organie podatkowym wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa w Pana indywidualnej sprawie.

Opisany przez Pana stan faktyczny przedstawia się następująco:

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w spółce cywilnej, a zdarzenia gospodarcze ewidencjonowane są w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W kwietniu 2005 r. spółka zakupiła prawo wieczystego użytkowania gruntu, na zakup którego zaciągnęła kredyt bankowy na 7 lat do 30 grudnia 2011 r. Prawo wieczystego użytkowania gruntu w ustalonej przez wspólników wartości początkowej wprowadzono do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Po spłacie kredytu spółka zamierza wybudować na tym gruncie lokal użytkowy, w którym prowadzona będzie działalność gospodarcza-sklep meblowy (w tej chwili spółka wynajmuje lokale użytkowe, w których prowadzi handel meblami).

Według oceny wspólników spółki, faktycznie zapłacone co miesiąc odsetki od kredytu bankowego mogą być zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów, jeśli koszt będzie pozostawał w związku z osiąganymi przez spółkę przychodami. „Nabyty grunt będzie w przyszłości wykorzystywany do prowadzenia działalności i z tego tytułu będą osiągane przychody”, a więc zdaniem wspólników, zapłacone odsetki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, bowiem wśród wydatków wyłączonych z kosztów podatkowych przepisy ustawy o podatku dochodowym wymieniają naliczone lecz niezapłacone odsetki albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów) oraz odsetki, prowizje i różnice kursowe od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji inwestycji.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki określone w art. 14a § 1 i 2 cytowanej ustawy - Ordynacja podatkowa – udziela poniższej informacji :

Zgodnie z przepisami art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Przepis art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

W myśl przepisów art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie stanowią także kosztów uzyskania przychodów naliczone, lecz niezapłacone albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Odnosząc powyższe uregulowania prawne do przedstawionego przez Pana stanu faktycznego zauważyć należy, że nabyte prawo wieczystego użytkowania gruntu pod przyszłą inwestycję wprowadzone, w wartości początkowej równej cenie należnej zbywcy powiększonej o opłaty i należne odsetki od kredytu naliczone do dnia przekazania wymienionego prawa do użytkowania, do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych spółki stanowi składnik majątku firmy, przez co wykazuje związek z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą. Planowana realizacja budowy lokalu użytkowego na gruncie będącym w wieczystym użytkowaniu może mieć wpływ w przyszłości na powstanie lub zwiększenie przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

A zatem wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego w celu sfinansowania zakupu prawa wieczystego użytkowania gruntu, naliczonych i faktycznie zapłaconych po dacie przyjęcia przedmiotowego prawa do używania w spółce mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej uzasadnienie – postanowiono jak w sentencji, uznając, że przedstawione przez Pana własne stanowisko w sprawie – jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku z dnia 7 października 2005 r. oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest dla Pana wiążąca, wiąże natomiast tutejszy organ podatkowy – do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy w drodze decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj