Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-826a/12/HD
z 22 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-826a/12/HD
Data
2012.10.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Wyłączenia przedmiotowe


Słowa kluczowe
darowizna
małżeństwo
prawa majątkowe
przychód
spółka kapitałowa
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
udział
umowa darowizny


Istota interpretacji
Czy otrzymana przez Wnioskodawczynię darowizna udziałów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 19 lipca 2012 r. (data wpływu 26 lipca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania w drodze darowizny udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych otrzymania w drodze darowizny udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawczyni jest polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mąż Wnioskodawczyni zamierza przekazać jej w formie darowizny udziały w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą na terytorium Polski.

Między Wnioskodawczynią a jej mężem istnieje ustrój rozdzielności majątkowej. Na moment darowizny udziały będą stanowić część majątku męża Wnioskodawczyni. W Krajowym Rejestrze Sądowym, jako właściciel udziałów, wpisany będzie wyłącznie mąż Wnioskodawczyni. W wyniku darowizny, udziały zostaną przekazane do majątku Wnioskodawczyni.

Umowa darowizny udziałów zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Na dzień dokonania darowizny określona zostanie wartość rynkowa darowanych udziałów, która zostanie wskazana w umowie darowizny.

W przyszłości możliwa jest sytuacja, że udziały otrzymane przez Wnioskodawczynię w drodze darowizny zostaną umorzone. Umorzenie udziałów może przy tym nastąpić w drodze umorzenia przymusowego lub umorzenia automatycznego, tj. w trybie przewidzianym w art. 199 § 1 oraz § 4 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Niezależnie od trybu umorzenia udziałów, Wnioskodawczyni otrzyma z tego tytułu wynagrodzenie – od Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziały zostaną umorzone.


W związku z powyższym – w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych – zadano m.in. następujące pytanie.


Czy otrzymana przez Wnioskodawczynię darowizna udziałów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych... (pytanie oznaczone nr 2)


Zdaniem Wnioskodawczyni, otrzymana przez nią darowizna w postaci udziałów, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Nabycie przez Wnioskodawczynię w drodze darowizny udziałów w Spółce kapitałowej z siedzibą na terytorium Polski nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Kwalifikacji tej nie zmienia okoliczność, iż otrzymana przez Wnioskodawczynię darowizna będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Jednocześnie, w myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny.

Udziały w kapitale zakładowym Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są przysługującymi udziałowcowi prawami majątkowymi, z którymi związane są określone prawa korporacyjne w stosunkach pomiędzy udziałowcem a Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Prawa te, w przypadku udziałów w kapitale zakładowym w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, utworzonej zgodnie z prawem polskim i mającej siedzibę na terytorium Polski, podlegają wykonaniu na terytorium Polski.

W konsekwencji, nabycie przez osobę fizyczną udziałów w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadającej siedzibę na terytorium Polski tytułem darowizny, podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Tym samym – zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – przychody osiągnięte w związku z otrzymaniem darowizny udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą na terytorium Polski, nie będą podlegać przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nieistotne jest przy tym, czy otrzymana przez podatnika darowizna zostanie opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn, czy też będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania tym podatkiem.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawczyni, nabycie przez nią w drodze darowizny udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą na terytorium Polski, będzie podlegało przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, a w konsekwencji – zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach organów podatkowych, przykładowo w:


  1. interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 11 maja 2012 r. (sygn. ILPB2/415-183/12-2/JK);
  2. interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 28 grudnia 2010 r. (sygn. ITPB2/415-907a/10/TJ);
  3. interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 29 czerwca 2011 r. (sygn. IBPBII/1/415-347/11/MCZ);
  4. interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 stycznia 2011 r. (sygn. IPPB2/415-915/10-2/AK).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Stosownie do zapisu art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Celem darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Może ona polegać zarówno na przesunięciu do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych formach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego – do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów.

Świadczenie darczyńcy jest bezpłatne wtedy, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę. Zatem podstawowym elementem darowizny, niezbędnym do uznania, że dane świadczenie jest darowizną, jest jej nieodpłatność. Świadczenie jest nieodpłatne wówczas, gdy otrzymujący świadczenie nie świadczy nic w zamian, ani też nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w przyszłości. Jedynym celem, jaki leży u podstaw darowizny, jest chęć przysporzenia majątkowego na rzecz drugiej strony. Decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania danej czynności podatkiem od spadków i darowizn lub podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma kwalifikacja świadczenia, a zatem treść konkretnej umowy wiążącej strony.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy od spadków i darowizn.

Stosownie do treści art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768ze zm.), podatkowi od spadków i darowizn, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny.

W myśl art. 2 ww. ustawy nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z powyższych przepisów wynika zatem, iż każda darowizna, bez względu na jej przedmiot, a zatem również darowizna udziałów, z których prawa wykonywane są na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na rzecz osoby fizycznej, która w chwili zawarcia umowy darowizny była obywatelem polskim lub miała stałe miejsce pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, a tym samym nie znajdują zastosowania w tym przypadku przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawczyni, która jest polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, otrzyma od swojego męża w drodze darowizny udziały w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą na terytorium Polski. Między Wnioskodawczynią a jej mężem istnieje ustrój rozdzielności majątkowej. Na moment darowizny udziały będą stanowić część majątku męża Wnioskodawczyni. W Krajowym Rejestrze Sądowym, jako właściciel udziałów, wpisany będzie wyłącznie mąż Wnioskodawczyni. W wyniku darowizny, udziały zostaną przekazane do majątku Wnioskodawczyni.

W interpretacji z dnia 22 października 2012 r. znak ITPB2/436-133/12/MK Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził na tle stanu faktycznego przedstawionego w niniejszej sprawie, że skoro przedmiotem darowizny będą prawa majątkowe w postaci udziałów w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, darczyńcą będzie mąż Wnioskodawczyni, a umowa zostanie zawarta w formie aktu notarialnego, zaistnieją wszystkie przesłanki do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, o którym mowa w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Mając na uwadze powyższe, uwzględniając przepisy prawa znajdujące zastosowanie w sprawie stwierdzić należy, że z literalnego brzmienia przepisu art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika wprost, że wyłączeniu spod działania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają przychody podlegające przepisom ustawy od spadków i darowizn.

W związku z tym nabycie przez Wnioskodawczynię udziałów na podstawie umowy darowizny nie podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym po stronie Wnioskodawczyni nie powstaje z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Na ocenę powyższego nie ma wpływu fakt zastosowania do przedmiotowego nabycia zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn określonego w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Stanowiący podstawę przedmiotowego rozstrzygnięcia przepis art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych fakt wyłączenia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzależnia bowiem jedynie od objęcia danej czynności zakresem opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn a nie od faktu zapłaty przedmiotowego podatku.

Jednocześnie podkreślić należy, iż w niniejszej interpretacji ocena stanowiska Wnioskodawczyni została dokonana jedynie w kontekście przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedmiotem niniejszej interpretacji nie jest zatem ocena prawidłowości kwalifikacji opisanych we wniosku czynności z punktu widzenia przepisów prawa cywilnego lub rodzinnego.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawczynię interpretacji indywidualnych, tutejszy organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 270).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj