Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PD/005/45/2005
z 25 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/005/45/2005
Data
2005.11.25



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
należność
przekazanie towarów
rozliczenia bezgotówkowe
towar


Pytanie podatnika
Czy koszt zakupu towaru, który nie jest bezpośrednio powiązany z działalnością Spółki, przyjęty jako rozliczenie należności, może zostać zakwalifikowany jako koszt uzyskania przychodu?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka, nie widząc innych możliwości rozliczenia należności, przyjęła od zobowiązanego klatki do królików księgując je jako towar handlowy, który w momencie przyjęcia zaksięgowano na stanie magazynowym. Towar ten nie jest bezpośrednio powiązany z działalnością Spółki i został przyjęty tylko w ramach wyjątkowego przypadku rozliczenia należności. Przejęcie nastąpiło w skutek obciążenia Spółki fakturą obcą na klatki. Mając perspektywę na szybką sprzedaż ww. klatek, Spółka uważała, że takie rozwiązanie będzie najszybszym sposobem odzyskania pieniędzy. W okresie około dwóch lat Spółce nie udało się znaleźć nabywcy na ww. klatki. Z uwagi na fakt, że Podatnik uważa, iż nie ma już szans na sprzedaż tychże klatek w cenie wystarczającej aby pokryć koszty zakupu, chce je sprzedać za znikomą wartość na złom.

W powyższej sytuacji, Spółka wystąpiła z zapytaniem czy koszt zakupu klatek może zostać zakwalifikowany jako koszt uzyskania przychodu?

Zdaniem Podatnika, pomimo, iż przychód z tytułu sprzedaży klatek nie został osiągnięty w wysokości pozwalającej pokryć koszty zakupu, to koszt ich zakupu może zostać uznany jako koszt uzyskania przychodu ponieważ cel osiągnięcia przychodu został spełniony.

Organ podatkowy stwierdza, iż przedstawione stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Stosownie do art. 15 ust. 4 ustawy, koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Ustawodawca posługując się zwrotem prawnym "koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu", przypisuje temu określeniu cechę świadomego, zamierzonego, przemyślanego i logicznego działania podatnika podporządkowanego osiągnięciu przychodów. Podatnik prowadzący działalność gospodarczą powinien postępować racjonalnie i zmierzać w sposób najbardziej bezpośredni do osiągnięcia przychodu, dokonując wydatków, które są konieczne i niezbędne dla osiągnięcia tego celu.

Nie można jednak oczekiwać, że każde "celowe" działania podatnika dotyczące poniesionych kosztów każdorazowo przyniosą zakładane i pożądane następstwo, tj. przychód podatkowy. Tak więc stwierdzić należy, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Warunkiem koniecznym zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów nie jest wystąpienie konkretnego przychodu, lecz działanie podatnika w celu jego potencjalnego osiągnięcia. Przy kwalifikowaniu wydatku jako kosztu uzyskania przychodów decyduje przede wszystkim jego przeznaczenie (celowość), a nie wyłącznie efektywność.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik racjonalnie założył, iż uda mu się szybko sprzedać ww. klatki przejęte na poczet zobowiązań i dlatego zdecydował się dokonać ich zakupu. Tak więc, cel zakupu był jednoznaczny i miał przynieść przychód podatkowy, w związku z czym wydatek na zakup wymienionych klatek może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj