Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/FD1/415/50/05/SS
z 29 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/FD1/415/50/05/SS
Data
2005.12.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
likwidator
podatek liniowy


Pytanie podatnika
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. W ramach tej działalności pełnię funkcję likwidatora, na podstawie umowy o pełnieniu funkcji likwidatora. W związku z powyższym moje pytanie dotyczy możliwości opodatkowania uzyskanych z w/w tytułu dochodów 19 %podatkiem liniowym.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście działając na podstawie art.216 oraz art.14a §1-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

potwierdzić stanowisko zawarte w Pana wniosku w części dotyczącej możliwości opodatkowania podatkiem liniowym dochodów osiągniętych z tytułu wykonywania funkcji likwidatora w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Pana we wniosku stanu faktycznego wynika, że na podstawie umowy zawartej ze spółką kapitałową będzie Pan pełnił funkcję likwidatora tej spółki. Czynności likwidacyjne zamierza Pan wykonywać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i dochód z tego tytułu opodatkować podatkiem liniowym w wysokości 19%.

W/w wnioskiem zwrócił się Pan także o wyjaśnienie czy osoba fizyczna może wykonywać obowiązki likwidatora w spółce kapitałowej w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, a uzyskane z tego tytułu dochody może opodatkować podatkiem liniowym.

Warunki umożliwiające opodatkowanie w formie podatku liniowego zostały określone w art.9a ust.2 i ust.3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.). Zgodnie z art.9a ust.2 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art.30c, tj. w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa powyżej dotyczy również lat następnych, chyba, że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (art.9a ust.4 w/cyt. ustawy). Natomiast zgodnie z art.9a ust.3 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli podatnik, który wybrał opodatkowanie dochodów podatkiem liniowym uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1).wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

1).wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania podatkiem liniowym i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art.27 ust.1 ustawy oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Stosownie do art.9a ust.5 w/cyt. ustawy jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodsarczą:

1.samodzielnie i w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,

2.w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej

  • wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w art.9a ust.2 w/cyt. ustawy dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie wyjaśnić należy, że likwidator spółki kapitałowej nie jest członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji, jak również organem stanowiącym w tej spółce. Jest to osoba powołana do przeprowadzenia procesu likwidacji spółki kapitałowej, do której stosuje się przepisy dotyczące członków zarządu. Likwidator jest odrębnym od spółki podmiotem prawa. Działa w imieniu spółki (ale nie za spółkę), a jego kompetencje są ograniczone wyłącznie do czynności likwidacyjnych. Zatem w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania powołany przez Pana we wniosku art.13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.), w którym jako źródło przychodów wymieniono przychody otrzymywane przez osoby należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych - z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze.

Odnosząc powyższe do opisanego stanu faktycznego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście postanowił jak w sentencji.

POUCZENIE:Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie siedmiu dni od daty doręczenia postanowienia, o czym stanowi art.236 §2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj