Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lęborku
ULP-I/443-36/2005
z 24 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ULP-I/443-36/2005
Data
2005.11.24



Autor
Urząd Skarbowy w Lęborku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
obliczenie podatku
paliwo
samochód


Pytanie podatnika
Czy może dokonać odliczenia podatku należnego od zakupu paliwa do pojazdu o masie całkowitej ponad 3,5 tony (kolejka przewożąca turystów składająca się z ciągnika i dwóch wagonów przystosowanych do przewozu osób) i czy musi posiadać dodatkowe badania o których mowa w art. 86 ust. 5 ustawy o VAT?
Zdaniem podatnika ma on prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa do takiego pojazdu oraz nie potrzebuje dodatkowego zaświadczenia, o którym mowa w art. 86 ust. 5 ustawy o podtaku VAT.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U.Nr 8 z 2005r. poz.60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika, który wpłynął do tutejszego Urzędu dnia 12.10.2005r., uzupełnionego pismem z dnia 26.10.2005r., o udzielenie interpretacji odnośnie zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawa do odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa do pojazdu specjalnego, oraz obowiązku przeprowadzenia dodatkowego przeglądu technicznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lęborku stwierdza, iż stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przewozów turystycznych. Usługi wykonuje pojazdem samochodowym składającym się z ciągnika, specjalnie konstrukcyjnie przystosowanego do ciągnięcia dwóch przyczep przystosowanych do przewozu osób. Ciągnik jest zarejestrowany jako samochód specjalny o dopuszczalnej masie całkowitej 3550kg z dwoma miejscami siedzącymi. Przyczepy są zarejestrowane jako przyczepy ciężarowe do przewozu osób o masie całkowitej 3200kg z 30 miejscami siedzącymi w każdej z nich. Pojazdy są złączone ze sobą w celu poruszania się po drodze i stanowią zespół pojazdów.

Podatnik zwraca się z pytaniem:

  1. czy jako właściciel wyżej opisanego pojazdu, ma prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa do tego pojazdu
  2. czy musi się legitymować zaświadczeniem ze Stacji Kontroli Pojazdów o którym mowa w art.86 ust.5 ustawy VAT, a którym mają obowiązek legitymować się pojazdy określone w art. 86 ust.4 pkt 1 do 4

Zdaniem podatnika, posiadany pojazd jest pojazdem specjalistycznym. Ustawa z dnia 11.03.2004r.o podatku od towarów i usług (Dz.U.nr 54 poz.535 z późniejszymi zmianami) w załączniku nr 9 stanowiącym wykaz pojazdów specjalnych, nie wymienia tego typu pojazdu.

Zgodnie z art.86 ust.4, pkt 6 w/w ustawy o podatku VAT, przepisu art. 86 ust.3 nie stosuje się do pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie. Zdaniem podatnika pojazd ten nie może być inaczej traktowany ze względu na jego funkcjonalność, w tym bowiem przypadku przyczepy stanowią przynależność do samochodu, same nie mogą służyć celowi, dla którego zostały skonstruowane i zarejestrowane. Zdaniem podatnika obowiązujące przepisy wykluczają możliwość odliczenia podatku VAT od paliwa tylko w stosunku do pojazdów samochodowych określonych w art. 86 ust.3 ustawy o podatku VAT, natomiast pojazd używany w firmie należy zakwalifikować do pojazdów określonych w art.86 ust.4 pkt 6 ustawy o podatku VAT. Wobec powyższego wnioskodawca stoi na stanowisku, iż ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup paliwa do w/w pojazdu i nie jest potrzebne zaświadczenie ze Stacji Kontroli Pojazdów którym muszą się legitymować pojazdy określone w art.86 ust.4 pkt.6 ustawy o podatku VAT.

Po rozpatrzeniu wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lęborku stwierdza:

Zgodnie z art. 2 pkt 50 ustawy z dnia 20.06.1997r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity Dz.U. z 2003r. Nr 58 poz.515 ze zmianami), pod pojęciem przyczepy rozumie się pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem. Uwzględniając powyższe należy wskazać, iż do przyczep nie ma zastosowania art.2 pkt.10 ustawy o podatku VAT, gdyż przyczepy nie posiadają własnego napędu (zgodnie z w/w przepisem nie są napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowatów), co jest warunkiem niezbędnym dla możliwości uznania danego pojazdu za środek transportu, o którym mowa w ustawie o podatku od towarów i usług.

W zakresie pojazdu ciągnącego - ciągnika zarejestrowanego jako samochód specjalny o dopuszczalnej masie całkowitej 3550kg z dwoma miejscami siedzącymi, Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego informuje, iż zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi (...) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego(...).

Natomiast art. 88 ust.1 pkt 3 w związku z art.86 ust.3 ustawy stanowi, że obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Opisany przez wnioskodawcę pojazd posiada masę całkowitą 3550kg tj. przekraczającą 3,5tony w związku z tym podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie paliwa wykorzystywanego do napędu tego pojazdu.

W zakresie pojazdu samochodowego o masie całkowitej przekraczającej 3,5tony nie ma obowiązku przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego przez okręgową stację kontroli pojazdów. Obowiązek ten, wynikający z art.86 ust.5 ustawy o podatku VAT dotyczy pojazdów określonych w art.86 ust.4 pkt 1-4 tej ustawy.

Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i nie jest wiążąca dla wnioskodawcy



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj