Interpretacja Burmistrza Miasta Jasła
Fn.31102-2/8/05
z 15 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
Fn.31102-2/8/05
Data
2005.03.15



Autor
Burmistrz Miasta Jasła


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Przepisy ogólne --> Definicje


Słowa kluczowe
budowle
budynek
obiekt budowlany


Pytanie podatnika
Czy zabudowane zadaszenie pod silosami magazynowymi należy zakwalifikować jako budynek, czy jako budowlę w rozumieniu zapisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych?


Działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 - 5 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005 r. Nr 8, poz. 60) w związku z art. 1a ust. 1 pkt 1, 2 oraz art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12.01.2001 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 1.02.2005 r. (znak: CBP/NT/07/2005) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, postanawiam stwierdzić, że cały obiekt budowlany opisany przez spółkę, tj.: silosy magazynowe wraz z zabudowanym zadaszeniem, składającym się z dwuspadowego dachu i dwu przeciwległych ścian bocznych, którego konstrukcja zawieszona jest na słupach nośnych silosów, spełniają definicję budowli w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, w związku z czym winno być zaliczone przez podatnika do budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Pismem z dnia 1.02.2005 r. (znak: CBP/NT/11/2005) spółka zwróciła się z prośbą o zajęcie stanowiska i udzielenie odpowiedzi na zapytanie, czy zabudowane zadaszenie pod silosami magazynowymi należy zakwalifikować jako budynek, czy jako budowlę, w rozumieniu zapisów ustawy o podatkach. Jak wynika z przedłożonego pisma, zadaszenie składa się z dwuspadowego dachu i dwu przeciwległych ścian bocznych. Konstrukcja elementów zadaszenia zawieszona jest na słupach nośnych silosów i nie posiada własnych fundamentów. Zadaszenie stanowi osłonę przed opadami atmosferycznymi dla samochodowych zbiorników transportowych, podczas napełniania ich sadzą z silosów.

W dniu 10.02.2005 r. Burmistrz Miasta Jasła wystąpił do spółki z zapytaniem, czy powyższe pismo dotyczy opinii o obiektach budowlanych w zakresie ich rozróżnienia na budynki i budowle, czy też udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w myśl art. 14a wyżej cytowanej ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa. W dniu 21.02.2005 r. spółka w odpowiedzi na wezwanie wniosła pismo, w którym poinformowała, co następuje:

Opisany obiekt zamierza zakwalifikować jako budowlę na podstawie ustawy z dnia 7.07.1994 r. - Prawo budowlane rozdz. 1 art. 3, pkt 2 i 3, ponieważ zdaniem spółki obiekt ten należy do urządzenia technicznego, jakim są silosy, a ponadto nie spełnia warunku "wydzielenia z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych", ponieważ posiada tylko dwie przeciwległe ściany, stanowiąc rodzaj tunelu, a przytoczony wyżej przepis zalicza tunele do budowli.

Odpowiadając na pytanie spółki, wyjaśnić należy, co następuje:

Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84) użyte w ustawie określenia oznaczają:

  • budynek - obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach,
  • budowla - obiekt budowlany w rozumieniu prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem

Na podstawie tak ustalonego związku pomiędzy przepisami prawa budowlanego i ustawy o podatkach lokalnych należy stwierdzić, iż ustalenia znaczenia pojęcia "budowla" należy dokonywać na podstawie ustawy - Prawo budowlane i ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Ustalając znaczenie pojęcia budowla na gruncie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i prawa budowlanego należałoby się odnieść do klasyfikacji statystycznych, które bardzo często są wskazywane jako akty, których postanowienia powinny być uwzględnianie przy definiowaniu pojęcia budowli.

Artykuł 3 ust. 3 ustawy z dnia 7.07.1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2026 ze zm.) zawiera definicję budowli. Zgodnie z nią przez budowlę należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, estakady, tunele, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową. Artykuł 3 ust 9 wyżej cytowanej ustawy - Prawo budowlane podaje zaś definicję urządzeń budowlanych, zgodnie z którą są to urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki;

Pomimo, iż wniosek podatnika, nie wyczerpuje wielu istotnych kwestii dla precyzyjnego zajęcia stanowiska w sprawie, jak np. czy zadaszenie pod silosami, stanowi odrębny obiekt budowlany, czy też jest to urządzenie budowlane, Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zważywszy na fakt, iż ze złożonych wyjaśnień wynika, iż przedmiotowe zadaszenie nie posiada fundamentów, z pewnością nie spełnia definicji budynku, w myśl art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. W opinii organu podatkowego cały obiekt budowlany, tj.: silosy magazynowe wraz z zabudowanym zadaszeniem, składającym się z dwuspadowego dachu i dwu przeciwległych ścian bocznych, którego konstrukcja zawieszona jest na słupach nośnych silosów, spełniają definicję budowli w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i winno być zaliczone przez podatnika do budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj