Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PDL/415/100/05
z 9 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PDL/415/100/05
Data
2006.01.09



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
odliczenie od dochodu
sprzedaż mieszkania
ulga budowlana
zakup mieszkania
zwrot odliczonych lub zwróconych kwot


Pytanie podatnika
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, w latach 1996 i 1997 poniósł Pan wydatki w związku z zakupem mieszkania, równocześnie korzystał Pan z odliczeń od dochodu i od podatku w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej. Przedmiotowe mieszkanie nabył Pan na własność Aktem Notarialnym w dn. 18.12.2002 r. Obecnie zamierza Pan sprzedać mieszkanie, którego zakup był podstawą dokonania ww. odliczeń.
1. Czy sprzedaż tego mieszkania spowoduje konieczność zwrotu kwot ulg mieszkaniowych odliczonych od dochodu i podatku w latach 1996 i 1997?
2. Czy w przypadku gdyby istniała konieczność zwrotu ulg mieszkaniowych z lat 1996-1997 – zakup innego mieszkania spowoduje, że zwroty nie będą konieczne?
3. Czy okres 10-letniej karencji, w trakcie której ograniczane było prawo do sprzedaży lub zmiany przeznaczenia lokalu, dotyczył tylko mieszkań na wynajem i nie dotyczył mieszkań na cele własne?


POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany, działając na podstawie art. 14a, art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 10.10.2005 r., a następnie dwukrotnie uzupełnionego (w dn. 29.12.2005 oraz 09.01.2006 r.) o wyjaśnienia dotyczące zapytania nr 2 i nr 3, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych


postanawia


uznać przedstawione przez Stronę stanowisko za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Wymienionym wyżej wnioskiem zwrócił się Pan na podstawie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.


Stan faktyczny:


    Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, w latach 1996 i 1997 poniósł Pan wydatki w związku z zakupem mieszkania, równocześnie korzystał Pan z odliczeń od dochodu i od podatku w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej. Przedmiotowe mieszkanie nabył Pan na własność Aktem Notarialnym w dn. 18.12.2002 r. Obecnie zamierza Pan sprzedać mieszkanie, którego zakup był podstawą dokonania ww. odliczeń.
    Po złożonych wyjaśnieniach oraz ponownym sformułowaniu, pytania strony brzmią następująco:
  1. Czy sprzedaż tego mieszkania spowoduje konieczność zwrotu kwot ulg mieszkaniowych odliczonych od dochodu i podatku w latach 1996 i 1997?
  2. Czy w przypadku gdyby istniała konieczność zwrotu ulg mieszkaniowych z lat 1996-1997 – zakup innego mieszkania spowoduje, że zwroty nie będą konieczne?
  3. Czy okres 10-letniej karencji w trakcie której ograniczane było prawo do sprzedaży lub zmiany przeznaczenia lokalu, dotyczył tylko mieszkań na wynajem i nie dotyczył mieszkań na cele własne?


Stanowisko strony:


    W przedmiotowym wniosku, uzupełnionym o dodatkowe wyjaśnienia, zawarł Pan własne stanowisko dotyczące powyższych pytań:
  1. Sprzedaż opisywanego mieszkania nie spowoduje konieczności zwrotu kwot odliczonych ulg mieszkaniowych.
  2. Zarówno w przypadku ponownego zakupu innego mieszkania jak i w przypadku nie dokonania takiego zakupu nie ma prawnej konieczności zwrotu nabytych i odliczonych ulg, o których mowa w przedstawionej sprawie.
  3. Nie obowiązuje żaden (w tym 10-letni) okres ograniczeń, restrykcji, karencji itp. w którym sprzedaż mieszkania o którym mowa w przedstawionej sprawie wiązałaby się z koniecznością zwrotu naliczonych ulg lub jakimikolwiek innymi konsekwencjami w podatku dochodowym.


Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego:


Ad. 1.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 134 poz. 1509 ze zm.) treść art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., znajduje zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r. Wymieniony art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym wskazuje sytuacje, których wystąpienie powoduje konieczność zwrotu kwot odliczonych wcześniej w związku z korzystaniem z ulg mieszkaniowych. Zgodnie z jego treścią, jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe, a następnie:
1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
3. po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
4. wycofał z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem, gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo – kredytowego na rzecz osób trzecich z wyjątkiem dzieci własnych i przysposobionych
- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, winien doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Powyższe oznacza zatem, że podatnik, który w ramach korzystania z tzw. dużej ulgi budowlanej uprzednio odliczył od dochodu (przychodu) kwotę wydatkowaną na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, zobowiązany był do jej doliczenia do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za dany rok podatkowy tylko w razie zaistnienia enumeratywnie wymienionych w ww. przepisie sytuacji.
Mając na uwadze ww. przepisy prawa oraz opisany stan faktyczny, należy stwierdzić, że zbycie nieruchomości, w stosunku do której korzystał Pan z ulgi podatkowej w ramach odliczenia od dochodu i podatku wydatków związanych z zakupem lokalu mieszkalnego na własne potrzeby mieszkaniowe, nie stanowi przesłanki do zwrotu uprzednio dokonanego odliczenia.


Ad. 2.
Biorąc pod uwagę udzieloną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego odpowiedź na pierwsze pytanie, należy potwierdzić Pana stanowisko mówiące o tym, że nie ma prawnej konieczności zwrotu ulgi odliczonej w latach 1996-1997 z tytułu tzw. dużej ulgi mieszkaniowej w przypadku sprzedaży tego lokalu, kupionego w 2002 r. na własne potrzeby mieszkaniowe, a w związku z tym fakt zakupu za uzyskane środki innego mieszkania i ewentualne różnice wynikające z tej transakcji pozostają bez wpływu na kwestię zwrotu ulgi.


Ad. 3.
Zasady korzystania z odliczenia wydatków poniesionych z tytułu budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalami mieszkalnymi na wynajem regulował art. 26 ust. 1 pkt. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. z 1993 r. Nr 90 poz. 416 ze zm.). W art. 26 ust. 10 ww. ustawy wymieniono okoliczności, w wyniku których podatnik jest obowiązany wykazać w zeznaniu i doliczyć do dochodu kwoty uprzednio odliczone z tytułu ulgi tylko i wyłącznie na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem.

Natomiast zasady korzystania z odliczenia ulgi mieszkaniowej w ramach tzw. dużej ulgi mieszkaniowej regulował art. 26 ust. 1 pkt. 5 ww. ustawy (Dz. U. z 1993 r. Nr 90 poz. 416 ze zm.) a w wyniku zmiany przepisów art. 27a ust. 1 pkt. 1 ww. ustawy (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz.953 ze zm.)
Wyżej powołane przepisy dotyczące zasad korzystania z odliczenia wydatków poniesionych z tytułu budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalami mieszkalnymi na wynajem nie regulują równocześnie zasad odliczania ulgi mieszkaniowej na własne potrzeby mieszkaniowe. W związku z powyższym Pana stanowisko mówiące o tym, że nie obowiązuje 10-letni okres karencji w którym sprzedaż mieszkania kupionego na własne potrzeby mieszkaniowe wiązałaby się z koniecznością zwrotu naliczonych ulg jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Pana stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a) ustawy z dn. 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86 poz. 960 ze zm.) istnieje obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej w wys. 5,00 zł od przedmiotowego zażalenia oraz po 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj