Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim
NP/443-38/05
z 31 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NP/443-38/05
Data
2005.08.31



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszczu Gdańskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
dom letniskowy
działki
towar używany
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy do sprzedaży działek o charakterze rekreacyjnych ogrodów zabudowanych domami letniskowymi mają zastosowanie przepisy o zwolnieniu z podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § l i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.07.2005 roku Gminy ........................ o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania sprzedaży działek o charakterze rekreacyjnych ogrodów zabudowanych domami letniskowymi

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Gmina jest właścicielem nieruchomości, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą, w skład której wchodzą działki o charakterze rekreacyjnych ogrodów zabudowane domami letniskowymi wybudowanymi kosztem użytkowników tych działek w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Gmina zamierzając przenieść własność działek na dotychczasowych użytkowników dokonała wyceny nieruchomości oraz wyceny nakładów poniesionych na budowę domków letniskowych. Umowa przeniesienia własności nieruchomości została skonstruowana w ten sposób, ze określono cenę zabudowanej działki oraz wartość nakładów na budowę domu, przy czym na poczet ceny zostały zaliczone poczynione nakłady tak, że nabywca zapłacił różnicę. Gmina posiada wątpliwość czy do sprzedaży działek o charakterze rekreacyjnych ogrodów zabudowanych domami letniskowymi mają zastosowanie przepisy o zwolnieniu z podatku od towarów i usług.

Stanowisko Podatnika Zdaniem Podatnika ze względu na fakt, iż domki letniskowe będące budynkami trwale związanymi z gruntem mają od kilkunastu do ponad dwudziestu lat, a dokonującemu ich dostawy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (również z tytułu wydatków na ulepszenie), a więc przeniesienie własności nieruchomości jest dostawą towarów używanych, z mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 zwolnioną od podatku od towarów i usług.

Ocena prawna stanu faktycznego Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pojęcie towaru zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 6 ustawy, zgodnie z którym przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W myśl art. 29 ust. 5 ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Stosownie do art. 43 ust. 2 ustawy przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się:

  1. budynki i budowle lub ich części ? jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Zgodnie z art. 43 ust. 6 ustawy zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Mając zatem na uwadze przedstawione przepisy oraz stan faktyczny sprawy stwierdzić należy, iż dostawa używanych domków letniskowych, w stosunku do których nie przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, i które nie spełniają warunków ograniczających zwolnienie określonych w art. 43 ust. 6 ustawy, zwolniona jest z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż domki letniskowe zostały wybudowane w latach osiemdziesiątych na fundamentach trwałych i w trakcie ich użytkowania ponoszone były wydatki na ulepszenie, od których nie przysługiwało Podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Mając zatem na uwadze wyżej przedstawione przepisy oraz stan faktyczny sprawy stwierdzić należy, iż odpłatna dostawa używanych domków letniskowych, w stosunku do których nie przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, i który nie spełnia warunków ograniczających zwolnienie określonych w art. 43 ust. 6 ustawy, zwolniona jest z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy również dostawa nieruchomości gruntowej, na której trwale posadowione są w/w domki letniskowe korzystające na mocy art. 43 ustawy ze zwolnienia przedmiotowego, będą korzystały ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj